"Na tísňovou linku v úterý odpoledne oznámil hajný, že když se dva lesní dělníci vraceli z těžby, tak na Jelením vrchu, asi 500 metrů za Habarticemi, viděli černé kočkovité zvíře s lesklou srstí, které mělo delší černý ocas. Podle jejich odhadu mohlo vážit 30 až 40 kilogramů . Koukali se na něj z cesty asi ze vzdálenosti přibližně sto metrů," řekl vedoucí policejního oddělení v Plánici Petr Hanzlík.

Mezi stopami lesní zvěře atypické otisky

Zvíře se pak zvedlo a skoky zmizelo v lese, který se táhne od Šumavy až k Brdům. "Jeli jsme na místo. Byla tam velká spleť stop od srnčího a zajíců. Mezi nimi jsme ale objevili atypické otisky, které se ve sněhu nedaly přesně přečíst. Změřili jsme je, nafotili a necháme je prozkoumat odborníkem," dodal Hanzlík.

Podle něho policisté zatím nemají poznatky o škodách na zvěři, které by šelma způsobila. "Udělali jsme opatření, jeho součástí je i zvýšený monitoring v celé oblasti," dodal Hanzlík. Podle jednatele Okresního mysliveckého spolku v Klatovech Pavla Martina mohla puma utéci například z bavorského národního parku nebo z nějakého soukromého chovu.

"Je možné, že se jí chtěl i někdo tímto způsobem zbavit. Těžko říci, na kolik je takové zvíře nebezpečné a zda je schopné si samo obstarat potravu. Zatím žádné škody na zvěři hlášeny nemáme, takže zatím zůstáváme v klidu," dodal Martin.