Berdych měl nastoupit do vězení na devět let, Železný na pět let. Nemusí zatím také platit dva milióny korun obětem. Berdych ve čtvrtek u soudu oznámil, že se cítí být ohrožen na životě, má proto strach z toho, aby nemusel mezi nejtěžší zločince do věznice se zvýšenou ostrahou.

"Rozkrývám závažnou trestnou činnost 50 osob, každá z nich má spoustu známých. Deset let jsem se pohyboval v kriminálním prostředí, ti lidé vědí, co mám v hlavě," řekl někdejší policejní informátor Berdych pražskému vrchnímu soudu.

"Kvůli mé usvědčující výpovědi je má osoba ohrožena na životě," objasnil Berdych důvod žádosti o mírnější typ věznice. Soud žádost uznal jako oprávněnou s rozsudek zrušil.

Berdychovi stále zůstává pětiletý trest odnětí svobody, který dostal již dříve za vydírání dalšího podnikatele. Právě v této věznici ho spoluvězni upozornili na to, že se na něj chystají zabijáci.

V kauze figurují i bývalí policisté

I detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu podle něj berou varování vážně a mají o Berdycha obavy. "Proto ta opatření policie a vězeňské služby," zdůraznil Berdych. K soudu do Prahy je převážen v neprůstřelné vestě a ve věznici na Pankráci je od ostatních vězňů izolován.

Železný čelí zároveň s Berdychem i rozsáhlé obžalobě, kterou projednává středočeský krajský soud. Berdychovi u něj hrozí až výjimečný trest vězení. V této obžalobě figuruje 36 lidí, včetně bývalých elitních detektivů, a jde v ní o vraždu, o loupežná přepadení dalších podnikatelů a také kamiónů.