Český komplic cizinců stráví za mřížemi místo čtrnácti sedm let jen za loupež. Jeho podíl na vraždách musí soud prvního stupně znovu prověřit.

"Jsou závažné pochybnosti o účasti obžalovaného Jiřího Poláčka na vraždách," zdůraznil předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Tuto část kauzy proto odvolací soudci vrátili krajskému soudu k novému projednání. Poláčkovi vyměřili samostatný sedmiletý trest za loupeže, za které byl ohrožen sazbou od pěti do 12 let.

"Odvolání obžalovaných Ukrajinců se zamítá," pokračoval Zelenka. Podle něj se dopustili vražd i loupeží a třiadvacetileté tresty proto nelze považovat za nepřiměřeně přísné.

Soudce zapomněl

Ortel odvolacího senátu si vyslechl pouze vazebně stíhaný Poláček. Igor Krištofi a Michail Vladimircev jsou na útěku. Předseda senátu prvoinstančního soudu jim totiž na podzim zapomněl prodloužit vazbu a oba cizinci po propuštění na svobodu zmizeli a jsou stíháni jako uprchlí. Soudce se kvůli svému pochybení později sám vzdal funkce předsedy senátu krajského soudu.

Vražda věřitele a jeho společníka

Sedmadvacetiletý Krištofi a čtyřiadvacetiletý Volodymyrcev podle dnešního rozsudku zastřelili předloni v březnu na lesní cestě na Litoměřicku dva muže, Ukrajince a Lotyše. Rozstřílená těla odtáhli do lesa, kde je polili benzinem a zapálili. Zločin dvojice spáchala po předchozí domluvě, motivem byly podle soudu finanční problémy mezi Krištofim a jedním ze zavražděných, který ho upomínal kvůli neplacení dluhu. Krištofi se tak zbavil věřitele. Všichni tři obžalovaní účast na vraždě vždy popírali. Poukazovali i na to, že se nikdy nenašly vražedné zbraně.

Sedmatřicetiletý Poláček odmítá také sebemenší podíl na loupežných přepadeních osmi čerpacích stanic v Ústeckém a Středočeském kraji v době od února do května 2001. Ukrajinci se již dříve k této trestné činnosti přiznali a uvedli, že Poláček nebyl do těchto aktivit nijak zapleten. Soud ale uznal vinným všechny tři muže s tím, že vůdčími osobnostmi byli Ukrajinci.