Jeho komplici Janu Richterovi soud vyměřil 11 let a 9 měsíců. Soud přihlédl nejen k mimořádně zákeřnému a brutálnímu jednání, ale i k tomu, že jde o zvláště nebezpečné recidivisty. Kováč si dříve za krádeže odseděl osm let a Richter se v minulosti dopustil již tří loupeží, přičemž za tu poslední dostal dvanáct let natvrdo. V roce 2000 byl ale podmínečně propuštěn. Nyní si musí odsedět i zbytek dřívějšího trestu.

Stařenku sledovali od obchodu

"Oba pachatelé tak stráví ve vězení prakticky stejnou dobu," řekl předseda senátu Miroslav Mucha. Vetchou stařenku, která už několik let chodí s francouzskými holemi, pozorovali pachatelé 17. září několik hodin. V řeznictví, kam si šla toho dne koupit šunku, ji dokonce jeden z nich nahlížel přes rameno, aby se podíval, kolik má u sebe peněz. Ženu pak pozorovali na cestě domů a když si sedla na lavičku, že si odpočine, trpělivě vyčkávali v pozadí.

Když si později odemkla dveře svého bytu, vnikli dovnitř. Zatímco Kováč ženu povalil na zem a opakovanými údery pěstí ji bil do obličeje, Richter prohledával byt tak dlouho, až v jedné zásuvce našel zhruba 75 tisíc korun. Stařenka mezitím utrpěla zlomeninu čelisti, tržné poranění v obličeji, rozsáhlé podlitiny a vážné poranění oka. Poté, co násilníci s penězi uprchli, podařilo se napadené ženě dostat na chodbu a přivolat pomoc sousedů.

Soudce: takovým lidem se další šance nedává

V procesu vypovídala i poškozená, která chodí o berlích a do soudní síně dorazila jen s velkými problémy. "Ta stařenka byla natolik statečná, že se na pachatele dokázala podívat a bez jakéhokoliv zaváhání řekla: ano, jsou to oni," řekl předseda senátu Mucha. Dodal, že v té chvíli si myslel, že při pohledu na ženu se zdeformovaným obličejem se v pachatelích pohne svědomí.

"Čekal jsem, že budou natolik stateční, že se jí omluví. Ale byl jsem hluboce naivní," řekl Mucha. Nad vysokými tresty, proti kterým se odsouzení odvolali, soud po provedení dokazování neváhal ani chvilku. "To, čeho se dopustili, není možné tolerovat. Takovým lidem se další šance nedává," dodal soudce.