Vyplývá to ze statistik nehodovosti za prvních jedenáct měsíců, které zveřejnilo policejní prezidium. Pokles přitom policisté zaznamenali ve všech důležitých kategoriích. Kromě mrtvých ubylo i raněných a snížila se i celková způsobená škoda.

Do konce listopadu u nás při dopravních nehodách zahynulo 1027 lidí, což je o 65 méně, než za stejné období loňského roku. "Počet mrtvých je nejnižší od roku 1990 a významně se přiblížil hranici 1000 osob," řekl Právu Petr Sobotka z policejního prezidia

Podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, by se měl v Česku počet mrtvých na silnicích snížit o polovinu. K tomu, aby se ze současného poklesu stal dlouhodobější trend, by mělo podle mluvčí ministerstva Marcely Švejnohové přispět především zavedení bodového systému, který by měl začít platit v červenci příštího roku.

Policie: s Kryštofy počítáme dál

Od něj si hodně slibuje i policie. "Ta situace by se měla ruku v ruce se zpřísněnými postihy za přestupky skutečně ještě zlepšit," řekl Právu šéf celorepublikové dopravní policie Zdeněk Bambas. Na současnou pozitivní bilanci má podle něj vliv především celospolečenská diskuse o bezpečnosti na silnicích, stejně jako rozsáhlé dopravně-bezpečnostní policejní akce typu Kryštof, které dopravní policie pořádá několikrát do roka.

"Počítáme s nimi i v roce 2006, měly by být opět zhruba tři," uvedl Bambas s tím, že více než akce samotné podle něj přispívá ke zlepšení situace jejich mediální odraz. "Řidiči totiž mají pocit, že jsme všude a ani si neuvědomí, že na ně policista kouká spíše z televizní obrazovky," řekl šéf dopravky.