"Obžalovaný doma přechovával různé výbušniny, několik vojenských pistolí a pušek s náboji. Právě 3. května odpoledne se nepohodl a matkou, kterou nejdříve udeřil, posléze jí dal k hlavě pistoli a hrozil zabitím. Při zásahu policie pak namířil na jednoho policistu a zmáčkl spoušť. Kvůli špatnému střelivu nedošlo k výstřelu a tak se snažil pistoli přebít a vystřelit znovu, což se mu už nepodařilo," uvedl v obžalobě státní zástupce Zdeněk Adámek.

Obžalovaný mluvil velmi tiše

Podole obžaloby i podle zasahujících policistů byl Oslanec pod vlivem alkoholu a choval se divně. Po nezdařeném výstřelu se snažil zbraň znovu nabít a obrátit proti sobě. Policisté mu však v dalším nebezpečném počínání zabránili. Pak ho odvezli a při prohlídce bytu zjistili, že tam má zbrojní arzenál.

Obžalovaný muž mluvil tiše, jako by se za své činy styděl, ale nic nezapíral. Přiznal, že je milovníkem zbraní a měl je doma na opravu. Chtěl si zažádat o zbrojní průkaz, ale neudělal zkoušky. Uvedl, že matku zabít nechtěl a nikdy by jí neublížil. Proč však vystřelil na policistu, to vysvětlit nedokázal a jen mumlal, že netušil, kdo ho jménem zákona vyzývá k odhození zbraně.

Muž se léčí z alkoholismu

"Žádné výzvy od policistů jsem neslyšel a když vlezli do bytu oknem, namířil jsem zbraň. Nevím proč jsem zmáčknul spoušť, ale chtěl jsem nějaké vysvětlení, co se vlastně děje. Vlastně jsem je chtěl jen zastrašit a neuvědomil jsme si situaci. Oni na mě taky mířili pistolemi," uvedl na svou obhajobu Oslanec, který se léčí z alkoholismu a tvrdil, že si nevšiml uniforem na mužích zákona.

Policisté i starosta obce Jan Hrbáč pak vypověděli, že muž byl zamčený v pokoji, zatím co se jeho matka třásla strachem o život u nich autě. "Vyzývali jsme ho už venku, aby vyšel ven s rukama nad hlavou. Pak jsme si vzali neprůstřelné vesty a po žebříku vlezli do okna. Když vystřelil, ale jen to cvaklo, tak jsme na něj skočili, aby nemohl přebít a znovu střílet na nás nebo na sebe," uvedl velitel zásahu Miloš Prchal, který se podruhé narodil.

Případ soudci odročili, protože před vynesení trestu musí zajistit ještě další důkazy, než rozhodnou o vině a případném trestu. Protože se pokusil zavraždit policistu, hrozí Lubomíru Oslancovi trest od 12 do 15 let, ale soudci ho mohou snížit.