Totožnost ženy potvrdil její vzdálený příbuzný Miroslav Lakatoš, který byl na místo nálezu těla mezi prvními přivolán. "Byla to Helena Diňová, sestra manželky mého bratra Laca," potvrdil Lakatoš Právu v Třešti v pátek odpoledne. Rodina včetně mrtvé patří mezi bezdomovce.

Smrt konstatoval hned po ránu přivolaný lékař. "Ke smrti došlo v důsledku podchlazení. Cizí zavinění bylo vyloučeno, pro zjištění okolností smrti ženy byla nařízena soudní pitva," uvedla mluvčí jihlavského policejního ředitelství Jaroslava Slavíková. Případem se dále zabývají policisté z třešťského obvodního oddělení.

Podle Lakatoše měla Diňová přijet do Třeště ve čtvrtek. "Helenu a její sestru Veroniku jsem potkal nejprve asi v půl třetí odpoledne, říkaly, že přijely nakupovat. Pak jsem je viděl sedět a popíjet tamhle na lavičce u kostela. Naposledy jsem je viděl kolem páté hodiny," popsal čtvrteční setkání Miroslav Lakatoš. O dalším osudu sester nevěděl.

Žijí na ulici

Ve městě se objevila i odlišná verze vývoje událostí před zbytečnou smrtí v mrazu, kdy ranní teplota klesla k deseti stupňům pod nulou. Celá parta  měla popíjet v noci společně v některém z třešťských zákoutí, neboť bezdomovci měli být při penězích. O den dříve se v Třešti vyplácely sociální dávky.

Lakatošovi žijí v Třešti na ulici od konce srpna letošního roku, kdy je na základě rozhodnutí soudu nechala radnice kvůli neplacení nájemného vystěhovat z domu v blízkosti centra města. Pět dospělých lidí nemá od té doby stálou střechu nad hlavou. Kromě Miroslava Lakatoše tak žije venku jeho bratr Štefan, jejich manželky a ještě jedna žena. "Bojíme se, že dopadneme jako Helena, radnici je to úplně jedno. Teď jsme v takové staré boudě za pilou u trati, ale nejpozději do konce týdne musíme odejít," přiblížil současnost svoji i svých blízkých Miroslav Lakatoš.

Radnice se hájí tím, že po soudním vystěhování nabídla rodině náhradní ubytování v azylovém domě, v ubytovně i v domově důchodců. "Myslím si, že postup města nebyl nepřiměřený. Rodině Lakatošových jsme se snažili pomoci, oni žádný z návrhů neakceptovali," řekl starosta Třeště Vladislav Nechvátal (ODS).