"Pokud stále mluvíme o rozsudku z roku 1985, pak je jeho vydání velmi nepravděpodobné," řekl televizi nejvyšší německý státní zástupce Günter Geiger. Jiná situace by podle něj nastala, kdyby česká strana předložila nové přesvědčivé důkazy o Roztočilově vině.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun ale uvedl, že pro českou stranu platí pravomocný rozsudek z roku 1985. České ministerstvo spravedlnosti chce žádost o vydání Roztočila odeslat do Německa v pondělí. Roztočil byl v roce 1985, kdy žil v Rakousku, v Československu v nepřítomnosti odsouzen za vraždu egyptského studenta. Na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, držen ve vazbě, ale Rakousko jej nakonec odmítlo vydat.

Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zatčen byl v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Jednání o obnově Roztočilova procesu bylo u Krajského soudu v Praze naplánováno na 1. prosince. Roztočil uprchl spolu s dalším vězněm Romanem Čabradou minulý týden z plzeňské věznice. Zatímco Roztočila zadržela v Německu policie, Čabrada je stále na útěku.