"K činu došlo 3. června večer na dvoře rodinného domku, kdy obžalovaný udeřil svou manželku kladivem do hlavy a způsobil jí 13 ran po celé hlavě. Tím nastala několikanásobná fraktura lebky, otok mozku a další poranění hlavy. Žena přežila jen díky vysoce profesionální péči lékařů," uvedl v obžalobě státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Obžalovaný muž před soudem tvrdil, že rozumí česky a tlumočníka nepotřebuje, ale jeho projev byl tak zmatený a nesrozumitelný, že tlumočnice musela skoro každé slovo překládat do srozumitelnější češtiny. Popirecinii pak začal mluvit o svém dětství a o rodičích, kteří ho nutili vstoupit do podivné sekty, což na něm údajně nechalo následky. Nakonec však popsal i to, jak přijel do ČR, kde se na jaře 2002 oženil.

Chtěla ho opustit žena

"Měli jsme s manželkou pěkný vztah a nikdy jsme se nehádali. V poslední době jsem však měl pocit, že mimo mě má nějakého muže, který se údajně jmenoval Pavel. Cítil jsem, že o mě ztrácí zájem, protože jsem byl starší. Navíc chodila do restaurací v době, kdy jsem odešel do práce. Pak mi řekla, že mě chce opustit. Zatmělo s mi před očima, viděl jsem ohně a slyšel zvony. Pak se to stalo," uvedl obžalovaný.

Podle své výpovědi byl zmatený a nevěděl co dělá. Byl údajně v afektu, který nedokázal ovládat. Až potom, když viděl manželku v krvi, tak se vzpamatoval a zavolal pomoc, což jí také zachránilo život.

Obžalovaný má sklony ke lhaní a zkreslování skutečnosti

Znalci z oboru psychiatrie a psychologie však byli jiného názoru a uvedli, že obžalovaný dokázal ovládat své jednání a nebyl v afektu, který by nezvládl. "Byl to prostý afekt zlosti, který mohl potlačit. Je to člověk se skrytou agresivitou, má sklony ke lhaní a zkreslování skutečnosti. Své jednání ovládal a nebyl v amoku," poznamenal soudní znalec z oboru psychiatrie František Skřivánek.

Líčení bude pokračovat výslechem svědků, kteří by měli dát soudu odpověď na to, jak se všechno seběhlo a jak oba manželé opravdu žili. Pokud soudci uznají, že se pokusil zavraždit manželku, hrozí mu až 15 let.