Rác prostřednictvím svého právního zástupce připravuje trestní oznámení. Incident se odehrál při sobotním opatření proti fanouškům, kteří do Brna přijeli na fotbalový zápas mezi ostravským Baníkem a místním 1. FC Brno. Strážníci se Ráce snažili vykázat z místa před nádražím, kde jejich práci fotografoval. Novinář podle sdělní strážníků nerespektoval jejich výzvy, aby fotografování zanechal a odešel.

Rác: chovali se jako kovbojové

"Jel jsem kolem nádraží a když jsem si všiml, že se něco děje, zastavil jsem a šel fotografovat. Zastavil mně strážník s číslem 33 a začal mě vyhánět. Navíc mě zakazoval fotografování na veřejném prostranství, a to i tehdy, když jsem se představil, že jsem novinář," uvedl pro Právo zraněný Rác. "Pokračoval jsem ve své práci dál, když na mě skočilo několik strážníků, opřeli mě rukama o auto a snažili se vzít mi fotoaparát. Ten jsem držel, takže mi začali kroutit rukou, abych ho pustil a přitom jsem byl zraněn," upřesnil Rác.

Po kontrole cítil novinář bolest na ruce, a proto vyhledal lékařské ošetřní. Rentgenové vyšetření odhalilo naštípnutou kost ukazováčku pravé ruky, což si vyžádá sádru na několik týdnů. "Jde o prst, který používám při fotografování, takže nyní jsem výrazně omezený při své práci. V žádném případě to tak nenechám. Zatímco státní policii jsem nevadil, strážníci se bezdůvodně chovali jako kovbojové," uvedl Rác.

Incident vyšetřuje Policie ČR

Podle mluvčího městské policie Víta Cvrčka byl zákrok strážníků zcela v souladu se zákonem a přesně podle povinností. Jaroslav Rác podle něj neuposlechl výzvy, a proto strážníci využili svého práva k jeho kontrole. "Tento muž neměl na sobě vestu s nápisem Press, a když neuposlechl, byl kontrolován jako každý jiný člověk, který nereaguje na výzvy," uvedl Vít Cvrček. Podle jeho slov je celý incident zaznamenán, takže nebude problém zjistit, kdo udělal chybu. Svůj záznam má i Jaroslav Rác, který nechal v kapse zapnutý diktafon, na nějž strážníci při osobní prohlídce nepřišli. Incident vyšetřuje Policie ČR.