Společně se snažili získat milióny od podnikatelů, kterým naháněli strach. Nezískali však ani korunu.

"Vždy jeden z jich byl v uniformě a další dva v civilu. Sjednali si s podnikateli schůzku, kde jim řekli, že jsou z policejního útvaru pro boj s mafií a prokázali se průkazy. Pak každému sdělili, že jim bude večer volat vyděrač, který je členem bandy z Balkánu, kterou se snaží zlikvidovat. Vytypované oběti pak dali podepsat protokol o mlčenlivosti s tím, že očekávají spolupráci s nimi, jako se zástupci policie," uvedl státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Celkem tak poctili návštěvou tři podnikatele a od každého pak další členové bandy chtěli jinou částku peněz podle toho, jak byli bohatí a s čím se dalo počítat. Od jednoho chtěli 800 tisíc, od dalšího 5 miliónů a od třetího 20 miliónů korun. Všichni však jejich hru nakonec prokoukli a svěřili se pravým policistům, kteří partu falešných policistů a vyděračů dopadli.

Na lavici obžalovaných tak usedli Aleš Vomela a Vlastimil Lakota, které přivedla eskorta z vazby, a s nimi Simon Dycha, David Vyvážil, Julius Kanči a Marcel Kotlár, kteří čelí obžalobě na svobodě. K činu se buď nepřiznávají nebo využívají svého práva a nevypovídají. "Využívám svého práva a nebudu vypovídat. Odvolávám se na výpověď z přípravného řízení," uvedl Dycha, který k soudu přijel s velkým zpožděním.

Měl uniformu s opaskem, pouty a pistolí

Do policejního protokolu pak uvedl, že on vystupoval v uniformě a měl k sobě vždy dva spoluobžalované, kteří hráli roli kriminalistů. Měl uniformu s opaskem, pouty a pistolí, která však nebyla ani nabitá. "Měl jsem slíbeno asi 10 až 15 procent a nečekal jsem, že oni budou chtít tak velké částky," uvedl po zadržení Dycha, který nepracuje a už má za sebou jeden trest. Jeho komplic Vomela zase tvrdil, že vydírané nezná a nikoho nevydíral.

U soudu pak vypovídali postižení podnikatelé, kteří měli připravit peníze pro gang. Ten na všechny zkoušel stejný systém, při němž měli podnikatelé pomoci policii v boji se zločinci, ale současně si měli požadované peníze připravit.

"Jednal jsem v Olympii v Brně se dvěma muži, kteří tvrdili že jsou kapitáni Janků a Šubert z kriminálky z Prahy. Připravili mě na to, že mě bude večer volat někdo z vyděračů a že jim mám ihned zavolat. Pak mi nadávali, že jsem hned nevolal a že si tak spolupráci nepředstavují. Měl jsem sice sevřené srdce, protože vyděrač hrozil rozřezáním rodiny, ale měl jsem taky podezření, že jde o fintu, a tak jsem volal policii," uvedl jeden z vydíraných podnikatelů.

Soud bude pokračovat dalšími výslechy svědků, aby soudci mohli rozhodnout, zda se obžalovaní pokoušeli vydírat nebo ne. Pokud se jim podaří vinu prokázat, může je soud poslat do vězení na 5 až 12 let.