Tramvaj 16. března vykolejila kolem 06:30 na křižovatce ulic Ječné, Resslovy a Karlova náměstí v místě, kde trať zahýbá směrem k Národní třídě. Zadní vůz tramvaje narazil do lidí čekajících na ostrůvku ve směru na Moráň.

Osmačtyřicetiletý tramvaják Jiří Panenka jezdil jako řidič tramvaje již dvanáct let. Od nehody navštěvoval psychologa, aby se dokázal s tragédií vyrovnat. Všem zraněným i pozůstalým po dvou mrtvých se omluvil.

Jel příliš rychle

"Oknem tramvaje jsem viděla jen vytřeštěné oči, jak se ten pán snažil uskočit," popsala Obvodnímu soudu pro Prahu 2 jedna ze svědkyň, která tramvají cestovala. Ve voze byl podle ní prach a kouř, všude se sypalo sklo.

"Šla jsem na tramvajovou zastávku a pak už si nepamatuji vůbec nic," řekla Romana Š., která dosud chodí s pomocí francouzské hole. Od nehody je stále v pracovní neschopnosti - mimo jiné utrpěla zlomeniny lebky, žeber, nohy a poranění plíce.

Podle žalobce zavinil Panenka tragickou nehodu tím, že jel dvakrát rychleji, než podle předpisů směl. Drážní inspektoři naměřili rychlost 32,1 kilometru v hodině, ačkoli je v osudném místě povolena maximální rychlost 15 kilometrů v hodině.