Pokud by Herynk pokutu neuhradil, odseděl by si ve vězení další rok. Soud mu také zakázal činnost v oblasti peněžnictví na pět let. Po dvoudenním neveřejném jednání to oznámil předseda trestního senátu Pavel Benda.

Obhajoba: pouze přišel na mezeru v systému

Státní zástupce vinil Herynka z toho, že od srpna 1999 do března 2002 neoprávněně převedl na své účty u českých a německých bankovních ústavů zhruba 193 miliónů korun. "Uznali jsme ho vinným z podvodu podle obžaloby," shrnul Benda.

Herynk pracoval v GE Capital Bank od roku 1993 a v podstatě se jednalo o jeho první zaměstnání po vojně. Na starosti měl mj. účetní operace ústavu. Vysokou školu nestudoval, své rozsáhlé znalosti v oboru informačních technologií nasbíral postupně až právě v bance.

Když přišel na mezeru v systému, zkusil, jestli bude fungovat. "Bylo to asi sedm miliónů. Chtěl tu první částku vrátit, ale bál se toho, že jeho zaměstnavatel ho nařkne, že to nebyla jenom jedna částka na zkoušku. Bál se, že by ho podezíral, že jich bylo více a podstatně vyšších," sdělil jeho advokát.

Obžalovaný: byla to jen klukovina

Poté podle obžaloby pokračoval v trestné činnosti. Z banky si na své účty posílal různé částky. Podle informací žalobce Františka Fíly tak nečinil na úkor klientů ústavu, ale banky jako takové. Herynk totiž využíval vnitřního účtu banky, který je určený na krytí kursových ztrát. Téměř tři roky nikdo nic netušil. Pak však Herynk zpanikařil a sám se vlastně usvědčil.

"Nebýt toho, že on sám nějakou částku vrátil, tak na to nepřišla banka dodnes. On se domníval, že už na něj budou mít nějaké důkazy, ale neměli," uvedl Fíla.

Herynk svou trestnou činnost před vyšetřovateli i u soudu zcela přiznal. Z částky již vrátil zhruba 70 miliónů korun. Část peněz se také podařilo zajistit tím, že policie obstavila účty obžalovaného a také majetek, který za peníze nabyl. Soud mu zároveň uložil povinnost uhradit bance zbytek peněz, tedy 104 miliónů.

Sám Herynk považuje celou záležitost za klukovinu. "On prostě zkoušel nejrůznější metody, co ten systém vydrží," dodal včera jeho advokát.

K rozsudku se podle Bendy na místě nikdo nevyjádřil - státní zástupce, obhájce, ani zástupce poškozené banky.