Již v roce 2003 začala policie stíhat 19letého kuchaře z Varnsdorfu, který se v médiích přiznal, že se vydával za mluvčího předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana. Z titulu této funkce podle jeho slov cestoval do zahraničí za peníze Sněmovny.

Kohout, který podle vlastního tvrzení vystudoval obor kuchař-číšník, si měl objednat za státní peníze let na Srí Lanku i do jiných exotických zemí jako Thajsko, JAR, Maledivy, Tunis, Peru či Kolumbie. Pro údajnou Kavanovu cestu si tehdy zamluvil soukromé tryskové letadlo za 2,5 miliónu korun a ochranku za 100 tisíc korun.

Kohout se čtyřmi známými dokonce objednaným letadlem odletěl, ale nedostal povolení k přeletu nad Indií, a tak letadlo přistálo na Kypru, odkud se vrátilo do Prahy. Na otázku, zda si uvědomuje, že se dopustil závažné trestné činnosti, odpověděl: "Závažná nebyla. A škodu uhradím."

Jan Kavan, který měl v kauze svědčit, se k soudu ve čtvrtek vůbec nedostavil a neposlal ani advokáta. Zřejmě bude muset zaplatit pokutu 30 000 korun. "Předvolání Kavan převzal 7. července a měl dost času, aby si své záležitosti zařídil nebo se soudu omluvil," řekla předsedkyně senátu Dana Šindelářová. [celá zpráva]