Soudce Ondřej Rott se odvolal na rozhodnutí Ústavního soudu a upřesnil, že Josefu Colloredu-Mansfeldovi nebylo panství odňato z důvodu rasové perzekuce.

"Jeho dcera Kristýna není oprávněna žádat majetek," uvedl soudce.

Nepomůže ani Štrasburk

"Půjdeme do Štrasburku," hrozil už dříve právní zástupce Kristiny Colloredo-Mansfeldové Vlastimil Nedomlel u Ústavního soudu. Podle všeho by mu to ale nebylo nic platné.

"Štrasburský soud nemůže zrušit rozsudky vnitrostátních soudů. To nejhorší, co se může stát, je, že nařídí výplatu náhrady škody v tom případě, že shledá postup vnitrostátních orgánů protiprávním," vysvětlila včera Právu advokátka Klára Veselá-Samková, která ve Štrasburku zastupuje řadu klientů.

Například v listopadu 2002 vyhrála rodina Pincových z Hříměždic na Příbramsku více než milión korun odškodného a dalších téměř tři sta tisíc korun náhrad. Hájovnu, kterou koupili v roce 1967 od státu, museli totiž vrátit restituentovi, aniž dostali odpovídající náhradu. I po štrasburském verdiktu ale dům zůstal potomkům původních majitelů.

Odškodnění je malé

Kristina Colloredo-Mansfeldová by také nemohla očekávat, že si za případné odškodnění pořídí jiný renesanční zámek. "Jak znám judikaturu, nedovedu si představit, že by náhrada škody byla ve výši odpovídajího hodnotě opočenského zámku. Dá se říci, že ve vztahu k ní by to odškodnění bylo nepoměrné," uvedla Veselá-Samková.

To dokládá i případ sedmi potomků rodiny Ottů, kteří marně žádali o vydání rakovnického podniku Rakona. Se svojí stížností v březnu 2000 uspěli, ale štrasburský soud jim všem přiznal dohromady jen něco přes deset miliónů korun.