Podle libereckých policistů a hasičů přitom mohlo jít o kulový blesk. "Zatím přesně nevíme, co to bylo, ale s největší pravděpodobností to byl kulový blesk. To je také jedna z hlavních verzí vyšetřování. Nikdo ale naštěstí nebyl zraněn," řekl Právu operační důstojník liberecké policie.

Na místo ihned dorazila jednotka hasičů, ta ale neměla takřka žádnou práci, protože úkaz po sobě žádné plameny nezanechal. "V bytě došlo k výbuchu, zařízení je úplně zdemolované. Škody ještě neznáme, určitě ale budou desetitisícové. Naši lidé udělali na místě hned průzkum, ale příčinu výbuchu nenašli. Ke stejnému závěru, pokud vím, dospěl i specialista Policie ČR, který byl také na místo povolán. Verze kulového blesku zatím není ověřená," podotkl operační důstojník libereckých hasičů Karel Vaníček.

Majitelé poškozeného bytu s novináři nechtěli vůbec mluvit, pohled na rozbitá okna jejich bytu ale naznačoval zcela jasně, že úkaz podle všeho vletět z jedné strany paneláku dovnitř a druhou zase ven. Podle sousedů smršť řádila jen velmi malou chvíli.

Meteorologové: chyběla bouřka

"Ozvala se obrovská rána, pak se sypalo sklo a za chvilku bylo po všem. Krátce na to dorazili policajti a hasiči, ti ale po chvíli zase odjeli, protože nebylo co hasit. Hrozně jsme se polekali," líčila jedna ze sousedek, která úkaz sledovala ze svého balkónu.

Podle meteorologů ale výskyt kulového blesku v Liberci zatím nic nepotvrzuje. "Kulový blesk bývá obvykle spojen s bouřkou a tady široko daleko žádná nebyla, takže ta pravděpodobnost výskytu v pondělí odpoledne je velmi malá a teoretická. Nicméně to nelze ani zcela vyloučit, protože fyzikální podmínky, za nichž kulový blesk vzniká, nejsou známy a blesk jako takový zatím nebyl ani odborně zdokumentován. Všechno je tedy z naší strany jen teorie, je to stejné asi jako s výskytem Lochnesky," vysvětlil Právu prognostik Daniel Tudor z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.