Tuto možnost již na počátku července označili jihomoravští hasiči za krajně nepravděpodobnou. Od počátku vyšetřování se podle dřívějšího sdělení mluvčího Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslava Haida zaměřili na dvě možné verze - technická závada a samovznícení nátěrových hmot.

"Šetřeni vyloučilo nedbalost při kouření a zabývalo se také možností úmyslného zapálení s úmyslem zakrýt stopy po krádeži díla nebo děl z depozitáře. Varianta násilného vniknutí cizí osoby do objektu se však jeví jako velmi nepravděpodobná," uvedl tehdy Haid.

Policie na svých internetových stránkách zveřejnila fotografiepodrobné popisy 728 uměleckých předmětů a děl. "Nelze vyloučit výskyt věcí na burzách a místech nelegálního prodeje," uvedla policie v tiskové zprávě.

Na likvidaci požáru se podílelo 120 hasičů z 21 profesionálních i dobrovolných jednotek Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Uhašen byl po devíti hodinách. Škoda na stavební části byla vyčíslena na 35 miliónů korun a 13 miliónů na depozitáři. Zásahem hasiči uchránili majetek za 100 miliónů korun.