Rumunská policie kontaktovala svého styčného důstojníka a kancelář Interpolu v Praze a požádala o prošetření informace, že František Příplata se nachází na území České republiky. Pokud tento důstojník ověří že ano, může na něj vydat mezinárodní zatykač.

Pokud ČR odmítne Příplatu vydat i poté, požádá Rumunsko podle slov svého ministra spravedlnosti Radu Razvana, aby trestní stíhání pokračovalo v České republice.

České ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Příplata je ve vlasti legálně a do Rumunska vydán nebude. Vydání českého občana do cizího státu výslovně zapovídá český trestní řád.

Nelegálně přes hranice

Příplata, který byl v Rumunsku odsouzen k osmi letům odnětí svobody za podněcování k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana v roce 2000, uprchl minulý týden v noci na pátek přes zelenou hranici z Rumunska do Maďarska a poté na svůj občanský průkaz přijel do České republiky.

Podnikatel tvrdí, že je nevinný. Rumunské úřady prý hodlá žalovat u evropského soudu ve Štrasburku za porušování lidských práv, k němuž mělo údajně dojít během pětiletého procesu.