Kaplanová je stíhána ve dvou kauzách souvisejících s rekordní, téměř desetimiliardovou ztrátou KB. O zhruba 1,5 miliardy korun přišla banka poskytnutím úvěrů firmám kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. O osm miliard korun ji připravilo obchodování s Alonovou rakouskou firmou B.C.L. Trading na bázi dokumentárních akreditivů.

"Komerční banka podala v květnu nové trestní oznámení, protože zjistila další akreditivy, které jsou špatně vystavené a nebyly zaplacené," konstatoval Fíla.

Alon, jehož stíhání za podvod bylo předáno do Rakouska, se stal klientem KB v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím z Ruska. Finance čerpal tak, že mu KB otevřela dokumentární akreditivy, kterými se poskytnou peníze na určitý obchod výměnou za to, že klient zajistí zboží odpovídající hodnoty, které pro banku uloží ve skladech. Při obchodování s B.C.L. se ale ukázalo, že ve skladech žádné zboží nebylo, ač Alon získal od banky až 250 miliónů dolarů, tedy bezmála osm miliard korun. Peníze nikdy nevrátil.

Nové trestní oznámení se netýká Alonovy B.C.L., ale české firmy, v níž Alon figuroval a která slibovala obilí do Česka dovážet. Exportovat je měla ukrajinská firma. V souvislosti se záměrem vystavila KB na žádost české společnosti pro ukrajinskou firmu dokumentární akreditivy. "Firma dostala od banky peníze, obilí ale nedovezla, a akreditiv tak zůstal neuhrazen," uvedl Fíla.

Podle něj jde o stejný mechanismus jako v případě nesplacených akreditivů pro B.C.L. Tentokrát se však podnět KB pro podezření z podvodu a dalších trestných činů týká asi osmi pracovníků KB, vesměs jsou již stíháni kvůli jiným ztrátovým obchodům, čtyř lidí zastupujících českou firmu a tří pracovníků ukrajinské firmy. "Dal jsem pokyn k prověřování," dodal státní zástupce.

Kromě stíhání Kaplanové a jejích podřízených se v souvislosti s osmimiliardovými ztrátami při obchodech s B.C.L. už před soudem zpovídá tehdejší devítičlenné představenstvo KB, které obžaloba viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku.