Podle soudu Beneš vraždil loni 14. listopadu kolem 22.30 hodin v Chebu ve vstupní chodbě domu v Májové ulici. V úmyslu získat věci a peníze poškozené Jitky Kramerové ji žalovaný nejprve fyzicky napadl a pak bodl kuchyňským nožem o délce čepele 115 mm do hrudníku. Následně jí odcizil batoh s věcmi v hodnotě 4000 korun a 700 Kč v hotovosti. Rána zasáhla srdce a dívka krátce po půlnoci zemřela v nemocnici.

Jak Beneš vypověděl už v přípravném řízení, s poškozenou se znali asi 2,5 roku a v poslední době spolu žili v pronajatém bytě. Přiznal, že bral pervitin. V inkriminovaný den šel své přítelkyni naproti, když se vracela z práce. Před tím si dvakrát píchl do žíly drogu a navíc prohrál na automatech.

Obžalovaný: Mám výpadky paměti

"Zastavil jsem tam i svoje věci, pak jsem šel k mámě do obchodu a nožíkem jsem si z trezorku vyndal ještě nějaké peníze... Nožík jsem strčil do kapsy. Byl jsem naštvanej, ale ne, abych ji zapíchnul, mám výpadky paměti, nevím, co se v tom domě stalo...Ten batoh jsem měl na zádech, protože jsem jí s ním pomáhal...nebylo to , abych se obohatil...co se tam na chodbě odehrálo nevím, nevím ani, jestli jsem tam byl...," vypověděl.

Podle žalobkyně ale jeho výpověď byla účelová a navrhla Benešovi výjimečný trest v rozmezí 15-25 let. Jak uvedla, motivem jeho činu byla nepříznivá finanční situace, jeho gamblerství. Poukazovala i na vyjádření znalců, kteří sice zjistili u žalovaného poruchu osobnosti, ale podle jejich názoru byl v době činu ve stavu plné příčetnosti při zachování ovládacích i rozpoznávacích schopností. Podtrhla i jejich slova o možnosti mizivé resocializace Beneše.

Naproti tomu obhájce žádal pro svého klienta překvalifikování činu na ublížení na zdraví s následkem smrti nebo čin vraždy v prvním mírnějším odstavci. Poukázal také na upřímnou lítost žalovaného, jeho plné doznání i spolupráci s orgány činnými v trestném řízení.

"Co jsem udělal, si neumím vysvětlit, ublížil jsem jak Jitčiným rodičům, tak svým...věřte, nejsem špatný člověk, strašně toho lituju...." uvedl na závěr Beneš a rozplakal se.

Soud lítosti neuvěřil

Soud se ztotožnil s návrhem žalobkyně. Podle předsedy senátu Zdeňka Minaříka je soud podle provedených důkazů přesvědčen, že Beneš svou přítelkyni usmrtil v úmyslu získat její věci a peníze pro svůj majetkový prospěch.

"Už dříve byl dvakrát trestán pro majetkovou trestnou činnost a tento čin spáchal v podmínce. Poslední čin hodnotíme jako vysoce společensky nebezpečný. Poškozenou navíc nechal bez pomoci, kterou zavolal až soused. Také jeho agresivita se při trestné činnosti stupňovala. Možnost resocializace je v jeho případě obzvláště nepříznivá. Soud se proto domnívá, že byly splněny všechny podmínky pro uložení vyjímečného trestu," řekl v odůvodnění Minařík.