Zločinů se podle obžaloby dopustil už v letech 1995 až 1999 na své tehdy nezletilé dceři. K policii se případ dostal až později, kdy se dívka svěřila několika lidem.

"V září až říjnu 1997 v rodinném domku ve Velké Bíteši vzal svoji 14letou dceru do sklepa pro brambory. Tam zamknul, svlékl ji proti její vůli a vykonal na ní soulož. V letech 1995 až 1998 v opilosti dceru osahával přes oděv a také ji nutil sledovat, jak se s manželkou miluje. Když to dcera v srpnu 1999 napsala své matce, tak ji zbil a vyhrožoval s nožem na hrudníku zabitím," uvedl státní zástupce Zdeněk Kasal.

Podle obžaloby se takto Sobotka choval ke své dceři jen v době, kdy byl opilý a neovládal se. Pokud byl střízlivý, což bylo pouze v době, kdy neměl peníze na alkohol, byl normální otec, který se o děti postaral, uvařil jim a s těmi nejmenšími si i hrál.

Obžalovaný: lže, protože jsem ji nutil učit se

Eduard Sobotka před soudem popřel, že by se někdy na své dceři něčeho podobného dopustil. Uvedl, že ji měl rád a nikdy by jí neublížil. Také řekl, že neví, proč by si něco takového jeho dcera vymyslela, jedině snad proto, že ji nutil do učení a nechtěl, aby se stýkala se svou biologickou matkou, která se o ni nestarala.

"Já jsem holce nic neudělal, jen jsem chtěl, aby chodila do školy a nestýkala se se svou pravou matkou, protože se o ni starala moje nová manželka, která jí dala první poslední a měla ji ráda. Myslím si, že ji její pravá matka, která často střídala chlapy, navedla proti mě. Vždyť holka celou dobu žila u mě a až teď, kdy je vdaná, tak žije jinde," vypověděl Sobotka.

Podle dcery byl perverzní alkoholik 

Jeho dceři je dnes již 22 let a před soudem odmítla proti svému otci svědčit. Do policejního protokolu při vyšetřování uvedla, že ji otec často osahával, nutil k sexu a bil. Podle ní byl otec alkoholik, který se jen na čas dokázal alkoholu vzdát a pak s ním bylo snadné žít. Jinak byl podle ní agresívní a bil ji i ostatní děti.

"Stalo se i to, že když byli bráchově malí, tak využíval toho, že se koupou a běhají po bytě nazí. Hrál si s jejich přirozeními, což se mě nezdálo normální. Pak také osahával mě i moji druhou sestru, se kterou nás jednou nutil sledovat, jak se s manželkou milují a moje setra jim musela svítit baterkou," vypověděla policii dcera obžalovaného, která má dnes své dítě a žije s manželem v Brně.

Soud bude pokračovat dalšími výslechy svědků a znalců, kteří by měli dát odpověď na to, zda má pravdu obžalovaný nebo jeho dcera. Pokud se mu podaří vinu prokázat, může skončit ve vězení až na 12 let.