Lohnický útočil s úmyslem muže zavraždit, což dokládají slova "Já tě zabiju", jimiž svůj čin doprovodil. Otec utrpěl vážné zranění a před smrtí jej zachránila jen rychlá lékařská pomoc. Incident se odehrál v Hradci Králové - Malšově Lhotě v noci na 24. března, před tím Lohnický vypil asi deset piv a něco tvrdého alkoholu.

"Rozešla se mnou přítelkyně, s kamarády jsem ve městě popíjel a když jsem se v noci vrátil domů, chystal jsem si v kuchyni něco k pití. Z obýváku jsem slyšel otce, jak říká něco o penězích. Už dříve tvrdil, že jsem mu sebral tisíc korun. Dostal jsem vztek, vzal jsem nůž a šel jsem za ním a řekl jsem, že ho zabiju. Chvíli jsme zápasili, pak jsem od něho odešel a při tom jsem si všiml, že krvácí. Zavolal jsem policii a záchranku," vypovídal v pondělí Lohnický.

Neprojevil žádnou lítost

"Nechtěl jsem ho bodnout, jen postrašit. Proto jsem vzal do ruky ten nůž. Bodnutí jsem si nevšiml. Je mi to líto, nemělo se to stát," dodal. Jeho otec incident popsal téměř shodně. Potvrdil také, že jeho syn se mu po činu vůbec nepokusil pomoci. Policisté, kteří na místě posléze zasahovali, tvrdili, že mladík po činu neprojevil absolutně žádnou lítost.

"Seděl v našem autě. Na adresu otce řekl, ať třeba chcípne," řekl jeden z nich. Další uvedl, že Lohnický prohlásil, že když se k otci znovu dostane, tak ho dodělá. "Mám z něho obavy. Kdybychom znova bydleli spolu, nevím, jak by to dopadlo. Snad bych si musel opatřit zbraň," poznamenal Lohnický starší.

Výši trestu na spodní hranici trestní sazby, která v případě vraždy činí deset až patnáct let, odůvodnil soud tím, že se jedná o dosud netrestaného pachatele, který při vyšetřování spolupracoval a také vzápětí po činu přivolal postiženému zdravotní pomoc. Obžalovaný Lohnický si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu k odvolání, státní zástupce se tohoto práva zřekl.