Podle soudu se však bývalý generální ředitel trestného činu nedopustil. "Krajský soud postupoval zcela správně, když ho obžaloby zprostil," prohlásil předseda odvolacího senátu Josef Hlaváček. Vrchní soud proto zamítl jako nedůvodné odvolání státního zástupce, který navrhl případ vrátit Krajskému soudu v Plzni k novému projednání a rozhodnutí.

"Jsem rád, že soudy jsou nezávislé, že máme dobré soudce," řekl pouze po skončení dnešního jednání Soudek. Obžaloba ho vinila z trestného činu zneužívání informací v obchodním styku, za což mu hrozilo až 12 let vězení.

Půjčky na nízký úrok

Soudek si podle obžaloby půjčil od Škody v letech 1995 a 1996 pro svou společnost NERo úmyslně na nízký úrok 315 miliónů korun na nákup akcií Škodovky. Termín splatnosti prodlužoval až do roku 2010. Žalobce tvrdil, že Škodovku tak připravil o 113 miliónů korun, které by podle něj podnik dostal, kdyby uvedené peníze půjčil za běžný úrok někomu jinému.

Obžaloba Soudka vinila i z toho, že si půjčil jménem společnosti NERo na směnky od firmy Olymp 90 miliónů korun, ačkoli podle žalobce věděl, že je nemůže splatit. Směnky údajně podepsal za NERo i za Škodovku. Tím podle státního zástupce firmu zavázal, aby dluh zaplatila. Celkem tak Škodu podle obžaloby připravil o 200 miliónů korun.

Proti dnešnímu rozhodnutí vrchního soudu se již nelze odvolat, přípustné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.