Dostal se ale do osobních problémů, přestal brát léky tlumící sexuální agresivitu a krátce před činem se opil. Oběť útoku je stále ve špatném psychickém stavu, řekl ve čtvrtek novinářům kriminalista Roman Mráka, který se kauzou zabývá.

Muž se několik dní po činu sám přihlásil na policii. Nyní je ve vazbě a za znásilnění mu hrozí tři až deset let vězení.

Vše se odehrálo 10. června, kdy se pachatel opil v restauraci ve znojemské ulici Horní Česká. V podniku si všiml sedmnáctileté dívky, kterou odvlekl na záchod, kde ji chtěl znásilnit. Dívce se ale podařilo ubránit. Přátelé napadené pak muže vyhodili z restaurace.

Útočník okamžitě začal hledat další oběť. Záhy se jí stala patnáctiletá dívka, která se hodinu před půlnocí vracela domů z diskotéky. Muž si na ni počíhal v parku v Husových sadech. Dívku přemohl a znásilnil. Asi po hodině šokované děvče pak uteklo.

Dva řidiči jí nepomohli

"Bohužel se pak setkalo s nezájmem svého okolí. Po činu zastavilo dva projíždějící řidiče s žádostí o pomoc. Oba ji odbyli s tím, že nemají čas," uvedl kriminalista.

Podle něj se druhý útok asi ani nemusel stát, kdyby napadená sedmnáctiletá dívka s přáteli po útoku v restauraci přivolala policii.

Po oznámení případu policie zpřísnila bezpečnostní opatření ve Znojmě. Poté se dostala na stopu pachatele, který se ukrýval. Po několika dnech se ale sám dostavil na policii. Za znásilnění byl odsouzen v letech 1978, 1988 a 1996.

Školačka je v tak špatném psychickém stavu, že pachatele ještě nemohla osobně identifikovat. "Nebude to ani nutné. Máme totiž zcela nezvratný důkaz o jeho vině. Blíže to ale nebudeme komentovat," dodal kriminalista.