Původně policejní informátor Berdych neměl být jedinou obětí. Podle informací Práva zaplatila družka obviněného Radka Trumpeše životem za to, že promluvila. Zemřela při dopravní nehodě, která byla podezřelá i Berdychovi. Ten dokonce žádal obviněného detektiva pražského odboru pro odhalování organizovaného zločinu (OBOZ) Petra Koňaříka o prověření nehody.

"Tak už to taky víte. Berdycha možná zachránil tým Mari, který odhalil Berdycha jako informátora Koňaříka a zjistil napojení na vysoké policejní důstojníky," odpověděl na dotaz Práva kriminalista seznámený s případem. Informaci potvrdili i někteří advokáti a oběti Berdychova gangu. Mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová se odmítla vyjádřit.

"K tomu se nebudeme vyjadřovat. Případ Berdych a spol. komentuje pouze státní zastupitelství," řekla v úterý mluvčí.

"Vyšetřujeme výlučně případy okolo pětadvaceti loupežných přepadení. Tak, abychom v září předali obžalobu soudu," odpověděl na dotazy Práva středočeský dozorový žalobce Tomáš Milec.

"Trumpešova družka se jmenovala Hejduková. Měla s ním dítě. Loupeže na kamionech jí nevadily. Ale když začali mučit lidi a vraždit, tak se svěřila rodičům. Nějak se to vyneslo ven. Dopadlo to tak, že Hejdukovi nemají ani dceru, ani vnouče. Vnouče mají Trumpešovi," poznamenala jedna z obětí oloupených Berdychovým gangem. "Mučili mě i ženu. Jméno neuvádějte. Nechceme to znovu prožít."

Obavy obětí

Berdych s Trumpešem loni v listopadu v hlavním veřejném líčení před pražským soudcem Petrem Braunem obsáhle popsali činnosti gangu a roli policistů z OBOZ. Motivy neuvedli. Můžeme se jen domnívat, že promluvili buď z obavy o život, neboť vědí či tuší, že nad obviněnými policisty Josefem Opavou, Petrem Koňaříkem, Jiřím Kaňkou, Jiřím Žofčínem, Karlem Suchomelem a Jiřím Železným je vyšší patro policistů a dalších osob.

Mohli taky promluvit ve snaze uniknout mimořádným trestům. Jisté zatím je, že podle vznesených obvinění byl Berdych informátorem Koňaříka a Opavou řízeným vykonavačem a šéfgangsterem. To naznačuje i dokumentace z vyšetřování.

Obviněný bývalý vedoucí 1. oddělení OBOZ Opava "zneužíval pravomoc policisty tím, že poté, co se při výkonu své funkce dozvěděl o pachateli závažného trestného činu Davidu Berdychovi tohoto využil na soustavné opakované páchání další obdobné násilné trestné činnosti majetkového charakteru...založil skupinu pachatelů...řízenou obviněným Davidem Berdychem...opatřoval prostředky včetně střelných zbraní a ...přebíral předem určenou část zisku," uvádí se v usnesení o zahájení trestního stíhání Opavy, kde je obviněn i z vraždy "spáchané ve spolupachatelství".

Někteří advokáti a jejich oběti mají z dosavadního vyšetřování (dosud vypovídalo také 39 bývalých i současných policistů zproštěných mlčenlivosti, pozn.red.) a po seznámení ze zpřístupněných částí spisů dojem, že vyšetřování je účelově manipulováno.

"Nemohu se zvláště z výslechů policistů se ubránit dojmu, že se orgány činné v trestním řízení snaží vyvolat důkazní nouzi všude, kde by státu vznikla povinnost uhradit obětem škody způsobené policisty. Zvláště tam, kde policisté figurují jako aktéři drastických zločinů. A tam, kde vzniká podezření, že zločiny kryli a na výnosech participovali vysocí důstojníci ÚOOZ a policejního prezídia," řekl Právu advokát seznámený s případem.