"Vše nasvědčuje tomu, že pachatel vnikl nezajištěnými okny do neobývaného domu, kde v prvním patře v místech balkonu založil oheň, který se následně rozšířil na horní patro a střechu," řekl v neděli Právu jeden z pracovníků operačního střediska jihočeské policie a poznamenal, že z dosavadního průběhu vyšetřování zatím není jasné, zda oheň někdo založil s úmyslem objekt poškodit, či zda šlo o nehodu způsobenou například bezdomovci.

Službukonající operační důstojník táborských hasičů Právu řekl, že vyšetřování pokračuje a jeho závěry dosud nejsou k dispozici.

Chátrající výletní dům poválečného premiéra československé vlády, sousedící s vilou prezidenta Edvarda Beneše, je kulturní památkou a v současnosti ho vlastní město.

Objekt je součástí komplexu lesoparku, jehož součástí je kromě Benešovy vily také Outratova vila. Peníze na rekonstrukci Fierlingerovy vily však město nemá a proto před třemi týdny rozhodli zastupitelé, že ji nabídnou k prodeji.

"Případem se zabývá kriminálka, musíme počkat na výsledek vyšetřování," uvedl starosta Sezimova Ústí Jiří Peterka (ČSSD), který poznamenal, že ačkoli byla chátrající vila pod častou kontrolou městské policie, občas se v přilehlých hospodářských stavení objevili bezdomovci. Úmyslné zapálení objektu v reakci na nedávné rozhodnutí o jeho prodeji, ale podle starosty nelze vyloučit. Z neoficiálních informací navíc vyplývá, že stopy po založení ohně nalezli vyšetřovatelé na dvou místech.

"Na vilu se už byla minulý týden podívat realitní kancelář. Nyní je zřejmé, že se záměr prodeje výrazně zkomplikuje," konstatoval Peterka. O motivech činu, pokud měl za cíl památku poškodit, lze jen spekulovat. Možností může být několik. Snaha kohosi zabránit prodeji do soukromých rukou nebo třeba snaha snížit prodejní cenu. Naskýtá se i třetí varianta, pokud by byl dům totálně zničen, neměli by památkáři co chránit.

"V rámci celého areálu Benešovy vily je pojištěna i Fierlingerova vila. V pondělí proto oslovíme pojišťovnu i památkáře. Do uzavření vyšetřování ale budeme mít velmi svázané ruce," postěžoval si starosta.