Pokud jde o zacházení s dětskými zločinci, jsou české úřady naprosto bezzubé a zoufale pomalé. Kritika policie zde není na místě, protože ta může pachatele pouze chytit a potom zase pustit. Dětské zločince nelze vzít do vazby.

Jedinou možností jsou příslušné ústavy, kam ale pochopitelně nikdo nechce jít dobrovolně. O umístění do nich má rozhodnout soud - naše soudy jsou ale tak pomalé, že to může trvat velmi dlouho. Mezitím může mladý kriminálník dále přepadat, loupit či dokonce vraždit.

Známý je např. případ čtrnáctiletého chlapce z Bruntálu, který měl od dětství výchovné problémy, ale do ústavu půjde až poté, co přepadl a brutálně zbil už třetího člověka. Policie přitom o jeho sklonech a činech od začátku věděla, jeho oběti trpěly zcela zbytečně. [celá zpráva]

Ani soud nevyřeší vše

Dokonce ani rozhodnutí soudu ale neřeší celý problém. Musí se čekat, až nabude právní moci a nebezpečný pachatel stále zůstává na svobodě. Když se pak má konečně dostat do ústavu, nastává další problém. Tato zařízení jsou totiž přeplněná a delikventy někdy odmítají. Potvrdila to policie i pracovník diagnostického ústavu v Brně, který uvedl, že jsou vytíženi na 100 procent a podobně jsou na tom i ostatní ústavy.

"My jsme třeba sami intervenovali, aby pachatele konečně vzali do ústavu, ale nechtěli ho nikde," řekl Novinkám příslušník policie, který je s podobnými případy obeznámen a nepřál si být jmenován.

Na konci celého řetězce absurdit je fakt, že ústavy nemají charakter věznice a pro zkušené delikventy je jednoduché odtud utéci. "Už se těšíme, jak budeme zase vyhlašovat celostátní pátrání," dodává rezignovaně policista. Zatím lze jen doufat, že situaci částečně zlepší nový ústav s přísným režimem, který má brzy začít fungovat v Děčíně.