Případ jim loni na konci roku předali policisté obvodního policejního ředitelství v Praze 4, kterým ho postoupili detektivové republikového úřadu pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti. Zarážející je také fakt, že ministr spravedlnosti Pavel Rychetský o obvinění vůbec nevěděl. "Ministra Rychetského nikdo neinformoval. O stíhání plukovníka Mádleho jsme se dozvěděli až ve čtvrtek z novin," řekl ve středu vedoucí tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček.

Policisté vyšetřují od roku 1997

Podle zlínských vyšetřovatelů byl kromě Mádleho obviněn také bývalý zaměstnanec justiční stráže, 31letý Petr Šmíd z Chomutovska. Podnět k vyšetřování dala zlínská firma R.M.G., která se zabývá vývojem, montáží a servisem signálně sdělovacího a zabezpečovacího zařízení pro věznice, tedy vnitřní ochrany. "Zástupci firmy tvrdí, že je obvinění žádali v roce 1997 o provizi 10 procent za zprostředkování veřejných zakázek pro vězeňskou službu," uvedl zlínský policejní mluvčí Ivo Mitáček. To ve čtvrtek potvrdil i jednatel a obchodní ředitel R.M.G. Karel Rachůnek. Policie ani firma nechtěla sdělit vzhledem k probíhajícímu vyšetřování další podrobnosti.

Podivná výběrová řízení

Podle dostupných informací firma R.M.G. vyhrávala často, a to až do roku 1997 výběrová řízení, která jednotlivé věznice vypisovaly na své zabezpečování. Pak se však údajně do věci vložili Mádle se Šmídem, kteří měli vliv ve výběrových komisích. "Do té doby firma vyhrávala 90 procent výběrových řízení, do nichž se přihlásila, protože měla skvělé výsledky a reference. Poté, co se odmítli bavit o provizi, je náhle přestali na výběrová řízení obesílat a veřejné soutěže, v nichž to už vypadalo na jejich vítězství, se rušily," řekl detektiv útvaru pro odhalování korupce, který je o detailech případu a vyšetřování informován.