Muž předložil před třemi lety policii a soudům ověřenou kopii pasu s falešným jménem a padělek nikdo nepoznal. Informovala o tom ve středu Česká televize (ČT). Pravý Kornijenko si letos přišel pro výpis z rejstříku trestů a zjistil, že by měl být už tři roky ve vězení. Podal proto trestní oznámení.

Případ nyní vyšetřují královéhradečtí policisté, kteří se snaží zjistit totožnost muže za mřížemi. "Hovoří rusky i dialekt vypadá, že je to ruština. Sám nám přiznal, že by snad měl bydlet v Rusku," uvedl kriminalista Milan Jušta. Podle policie muž možná tají své jméno, protože má z blíže neurčených důvodů strach z ruské mafie.

Falešný Kornijenko má být letos propuštěn a podle rozsudku vyhoštěn. "Odsouzený zůstává dál ve vězení. V žádném případě není pochyb, že spáchal čin, za který byl odsouzen. Po vypršení trestu bude převezen do vyhošťovací vazby, kde zůstane, dokud nebude jasné, o koho jde," řekla včera Právu mluvčí vězeňské služby Michaela Hájková.

Jak dodala, tento případ není zdaleka jediný. "Žádnou statistiku nevedeme, ale čas od času se to stává. Většinou jde o cizince a většinou se to zjistí náhodou, protože ten, kdo je ve vězení pod falešným jménem, to sám samozřejmě neprozradí," uvedla.