"Při události byly zraněny dvě osoby. Řidič přepravní firmy a profesionální hasič z Přerova, který se nadýchal výparů z kyseliny. Byli převezeni do nemocnice na pozorování," řekla Právu v úterý mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Na vyšetření bylo převezeno také dalších devět hasičů, kteří přišli do styku s kyselinou dusičnou, čtyři policisté a čtyři pracovníci firmy z Želátovic.

"V nemocnici zůstanou na pozorování pravděpodobně do středy," uvedla mluvčí hasičů s tím, že hasiči žádné potíže neměli. "Vyšetření lékařem jim však po kontaktu s nebezpečnou látkou nařizují předpisy," dodala Hacsiková.

Případ byl podle ní nahlášen v pondělí ve 23 hodin na operační středisko hasičů v Přerově. Na místo postupně vyrazilo pět jednotek profesionálních hasičů z Přerova, Kojetína, Hranic, Olomouce a Českých drah a jednotka dobrovolných hasičů z Radslavic.

Vesnici zachránil vítr

"V důsledku odpařování kapaliny došlo ke vzniku oblaku, který se naštěstí díky příznivému větru, který foukal směrem od vesnice, rozplynul. Hasiči utěsnili praskliny v plášti cisterny, přičemž současně uniklou kyselinu ředili a neutralizovali zásadovými materiály," uvedla mluvčí.

Kyselina unikla podle mluvčího přerovské radnice Bohuslava Přidala z cisterny, která byla převezena do Želatovic z Pardubic. "Pracovníci firmy na to přišli tak, že jim kyselina cisternu doslova prožrala. Majitel dopravní firmy vyslovil podezření, zda do cisterny nebyla načerpána kyselina o silnější koncentraci, než byl požadavek. Zatím nebyl zjištěn kritický stav z hlediska životního protředí. Odborníci však zjistili v Moštěnce velkou kyselost," řekl Právu mluvčí.

O případu byl neprodleně informováni starosta obce, pracovníci odborů životního prostředí a zemědělství Městského úřadu v Přerově, Povodí Moravy, Českého rybářského svazu a Policie ČR. Zbytek kyseliny, která zůstala v prasklé cisterně, byl přečerpán do nové cisterny.

"Kyselina dusičná se nemůže přečerpat do jakékoli cisterny, na její vyšší koncentraci musí být použita pouze hliníková cisterna, na nižší koncentrace cisterna, která je minimálně z 59% z nerezu. V obou případech musí být cisterna dokonale čistá," vysvětlila Hacsiková.