"Policejní komisař předal státnímu zástupci návrh na obžalobu minulý týden," řekla včera Právu Jana Moravcová z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Žalobce Miroslav Špecián uvedl, že o návrhu rozhodne do konce června.

Spolu se Sovákem, Větrovcem a Nedorostem byla původně vloni v dubnu obviněna i soudkyně Krajského soudu v Brně Alena Knapilová. Její trestní stíhání ale bylo loni v říjnu zastaveno s odůvodněním, že je nepochybné, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal. Knapilová se pak počátkem loňského listopadu vrátila k výkonu soudcovské funkce, kterou jí před tím tehdejší ministr spravedlnosti Karel Čermák pozastavil. Stejné rozhodnutí učinil Čermák vloni v lednu i ve vztahu k Nedorostovi i k dlouholetému soudci Nejvyššího soudu Sovákovi.

 V Sovákově případě ale Čermákův nástupce Pavel Němec letos v lednu verdikt o pozastavení výkonu funkce zrušil s odůvodněním, že policejní vyšetřování "v tak banální věci" trvá příliš dlouho. Sovák tedy začal znovu soudit, přešel však z Brna k Vrchnímu soudu v Praze. Jak ale tehdy uvedl mluvčí ministerstva Petr Dimun, v případě, že by byl Sovák časem obžalován a postaven před soud, ministr mu znovu výkon soudcovské funkce pozastaví.

Poslední z trojice, Vlastislav Větrovec, čelí kromě trestnímu stíhání za opisování cizích textů mnohem závažnějšímu obvinění - je prý hlavou zločinného spiknutí v kauze kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Také v tomto případě policie nedávno skončila vyšetřování a Větrovec, který byl po roce stráveném ve vazbě před pár dny propuštěn na svobodu, se nyní seznamuje se spisem.