Z činu se u pražského městského soudu od čtvrtka zpovídá dvacetiletý Ukrajinec Myroslav Pnivchuk.  

Nikdo přesně neví, co se v uvedenou noc stalo. Právnička Martina Š. povečeřela v centru Prahy se svým známým, a ten se s ní rozloučil na stanici I. P. Pavlova asi v devět hodin večer. Žena si naposledy pamatuje, jak jela autobusem ze stanice metra Kačerov domů, do Bráníka. Sled událostí mezi zhruba desátou hodinou a půlnocí je nejasný.

Krátce po dvanácté hodině noční pak uslyšela obyvatelka domu v ulici V Mezivrší a zároveň sousedka právničky zvláštní sténání, které pocházelo z nedalekého parčíku. "Slyšela jsem tiché volání prosím vás, tak dcera hned volala na policii," konstatovala svědkyně. Na místo přijeli policisté a krátce po nich záchranka.

Podezřelého zadrželi hned

"Ležela hlavou dolů, zkroucené ruce, celá zbitá a zkrvavená, šaty vyhrnuté až nad prsa," popsala dále svědkyně, která policistům pomohla místo lokalizovat. Lékaři postupně konstatovali, že žena utrpěla otřes a krvácení do mozku, poranění krční míchy, má přeraženou dolní čelist, podlitiny a zhmožděniny po celém těle. Ke znásilnění sice nedošlo, ale pachatel o ně zjevně usiloval.

Deset minut nato narazili policisté poblíž činu na Ukrajince, který měl u sebe ženiny doklady, hodinky a šperky. Na jeho oblečení byly následně zjištěny biologické stopy ženy. Muž byl obviněn a následně obžalován z pokusu o vraždu a znásilnění.

"Šel jsem okolo a viděl, že na trávě leží žena. Byla v bezvědomí. Tak jsem k ní přišel, vzal její věci a odešel," snažil se dnes Ukrajinec přesvědčit soud, že na místě pouze kradl.

Tragický zdravotní stav

Současný zdravotní stav ženy popsala dnes její matka. "Nezlepšuje se to. Moje dcera může akorát dýchat a mluvit, ale jinak je ve všem odkázána na cizí pomoc. Také psychicky je na tom špatně," uvedla nešťastná žena.

Psycholožka pak hovořila o stavech deprese, neustálých úzkostech, plačtivosti. Podle znalkyně nelze určit, zda si žena někdy rozpomene, co se v osudný den stalo. Právnička od tragického dne stále pobývá ve zdravotních zařízení, v současné době na rehabilitační klinice v pražské vinohradské nemocnici. Podle její matky zde může být pouze měsíc, kam potom dcera půjde, rodina neví. "Nevíme, co bude dál, protože jí nemůžeme vzít do bytu. Bydlíme totiž ve třetím patře bez výtahu a ona je na invalidním vozíku," zoufala si.

Obžalovaný je člověkem bez zábran a soucitu

Obžalovaný Ukrajinec žil v České republice bez povolení, údajně pracoval na stavbě. Podle znalců žádnou sexuální deviací netrpí, ale jedná se o člověka bez zábran, bez soucitu. U soudu rovněž vyšlo najevo, že muž je stíhán ještě kvůli znásilnění mladé dívky, k němuž mělo dojít dva týdny před touto událostí. Oběť rovněž utrpěla vážná poranění, jejich rozsah však nebyl tak tragický, neboť se prý útočníkovi nebránila.

Rozsudek by měl padnou zřejmě již zítra.