Přepisy nahrávek v pátek zazněly u domažlického soudu, který kauzu projednává.

Podle žalobce Jaroslava Házy vynesl někdejší vedoucí oddělení plzeňské expozitury útvaru pro boj s organizovaným zločinem loni v květnu utajovanou informaci o opatření chystaném proti podnikateli Zdeňku Boříkovi z Klatov, který byl v té době odposloucháván policí pro podezření z organizování vraždy.

"Varoval ho, aby nejezdil na Slovensko, kam se chystal na nelegální lov medvědů a tetřevů a kde měl být zatčen tamní policií pro podezření z trestných činů pytláctví a ohrožení životního prostředí," uvedl státní zástupce.

Boříka společně s dalším českým lovcem Václavem Vaňáčem z Písku zatkala slovenská policie na svém území až o čtyři měsíce později. Oba jsou trestně stíháni pro podezření, že plánovali nelegální odstřel chráněných zvířat.

Několik telefonátů

Pavlík si měl podle žalobce v Boříkově záležitosti nejprve služebním telefonem sjednat schůzku s bývalým kolegou Josefem Netrvalem a pak prostřednictvím jeho syna Rostislava varovat podnikatele. Bořík se to dozvěděl od svého kamaráda, který se mu o tom zmínil v telefonu.

"Rosťa si mi v noci pozval domů. Ty se chystáš na Slovensko na lov tetřevů? Nejezdi tam, číhá tam na tebe zásahovka," tvrdil Boříkovi do telefonu jeho známý pod jménem Patrik "Rosťa říkal, že jeho táta to má od nějakého tajného. Zachrání tě tak od basy ale ta informace nebude zadarmo," pokračoval muž.

Bořík na to odpověděl: "Mám pocit, že si chce něco na mě Rosťa vymyslet, aby ze mě tahal peníze". Tento rozhovor podle státního zástupce odstartoval šetření, kdo je tím tajným informátorem. "Zpočátku jsme vedli vyšetřování proti neznámému policistovi a až později jsme se podle výpisy z telefonů dostali k obžalovanému, který ten samý den, kdy se dozvěděl od svého podřízeného, že Bořík chce vycestovat na Slovensko, volá Josefu Netrvalovi," vysvětlil Háza.

Za obviněným stojí manželka

Pavlík před soudem telefonát Josefu Netrvalovi vysvětloval tak, že šlo o soukromý hovor. "Byli jsme přátelé a naše rodiny se navštěvovaly. Volal jsme mu po urgencích mé manželky, abych se ho zeptal, jestli obdržel pohled z naší zahraniční dovolené, a také jsem chtěl vědět, jak vypadá jeho zdravotní stav, protože ještě než odešel od policie, utrpěl vážný úraz oka," uvedl Pavlík.

Včera před soudem tuto verzi podpořila i jeho manželka Alena Hocká, která je soudkyní Krajského soudu v Plzni. " Manžel měl ode mne nařízeno, že Pepíkovi musí zavolat a omluvit se, že jsme k nim nepřijeli na návštěvu. Pokud by nesplnil úkol, věděl, že by doma nebylo dobré ovzduší," prohlásila Hocká.

Řekla dále, že obžaloba byla pro ní šok. "O práci jsme se doma nebavili. Nesvěřoval se, co dělá. Byl tak tajemný, až mě to štvalo. Měli jsme pravidlo, že když se z práce nevrátí do 21 hodin, tak se musí hlásit," pokračovala Pavlíkova manželka a dále partnera bránila. "Když jsem si přečetla obžalobu, nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo plakat. Jsou to jen naprosto nesmyslné dedukce. Manžel by nikdy takovou informaci nesdělil.," prohlásila Hocká.

Soud jednání odročil za účelem výslechu dalších svědků. které navrhla obhajoba. Pavlíka po zahájení trestního stíhání propustil nadřízený do civilu za hrubé porušení služební přísahy.