Kopecký, který si již u soudů za své činy vyslechl třináctkrát verdikt vinen, je závislý na pervitinu a při domovní prohlídce u něj policie našla samopal, pistole náboje a semtex. Z něj si prý s družkou dělal panáčky jako z formelíny, vypověděl u soudu.

Za nedovolené ozbrojování byl již v minulosti opakovaně odsouzen. Stejně jako před lety za útok na veřejného činitele, když najížděl autem na policistu. O obžalobě však Kopecký tvrdí, že policisté začali střílet jako první, přičemž střelná zranění jednoho policisty prý nezpůsobil on, ale policejní kolega. Soud však dal za pravdu obžalobě.

"Jde o člověka nemocného, nešťastného a neděláme z něj (Kopeckého) žádného lovce policistů," zdůraznil předseda senátu Petr Braun. Podle něj muži patrně při kontrole povolily nervy, možná kvůli minulým zkušenostem s policií. Kopecký se totiž hájil například tím, že ho jiní policisté dříve po kontrole odvezli za Prahu, zbili jej a nechali na místě.

Střet recidivisty s hlídkou se odehrál v podvečer loňského 10. září na Smíchově. V okamžiku, kdy chtěli dva policisté prověřit jeho totožnost, vytáhl podle obžaloby nelegálně drženou pistoli. Podle nepravomocného rozsudku pod pohrůžkou jejího použití přinutil hlídku nasednout do služebního auta. Sám usedl na zadní sedadlo, přičemž pistolí prý stále na policisty mířil a ti museli jezdit smíchovskými ulicemi.

V ulici Na Doubkové přikázal Kopecký zastavit a policisty vyzval, aby vystoupili. Poté po nich začal podle městského soudu střílet. Jednoho z nich dvakrát zasáhl do břicha. Pak policejním autem odjel. Druhý policista po výzvě začal po útočníkovi střílet, ale opakovaně zasáhl jen auto. Podezřelý pak odstavil vůz v jedné z vedlejších ulic a zmizel. Policie ho zadržela až po třech měsících.

Státní zástupce Martin Omelka pro něj žádal minimálně patnáctiletý trest odnětí svobody. Ohledně možného odvolání si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou, stejně jako obžalovaný.