Únos muži zosnovali koncem loňského léta a po rodině požadovali pět miliónů korun výkupného. Následující den otec uneseného polovinu částky vyhodil z jedoucího vlaku na určeném místě. Teprve pak, když se únosci neozvali, vše ohlásil policii. Vejšický i Rybka před soudem tvrdili, že potřebovali nutně peníze, protože si chtěli koupit byty.

Únos třiatřicetiletého Brunclíka, který se s Vejšickým dobře znal, chystali dva až tři měsíce. "Sledovali jsme ho několikrát v týdnu a během té doby jsme i vytipovali místo únosu," uvedl Rybka. Ten tvrdil, že do akce šel s Vejšickým za podmínky, že při ní nikdo nezemře. Jenže zároveň přiznal, že už v době, kdy Brunclíka sledovali, také v lese vykopali hrob.

"Tam jsme ale chtěli jen zahrabat věci, které by nešly spálit. Ale byla to taky pojistka pro případ, že Brunclík dostane při únosu třeba šok nebo zemře na infarkt," uvedl Vejšický.

Peníze vzali, ale podnikatel byl už mrtvý

Únos začal 23. září tím, že Vejšický si stopnul Brunclíkovo auto. Za jízdy mu oznámil, že je to přepadení a pohrozil mu pistolí. Donutil jej odjet na místo, kde čekal Rybka, Brunclíka spoutali a v kufru Vejšického škodovky jej převezli do stodoly objektu v Přívrati poblíž České Třebové, kde bydlel Rybka. Vejšický Brunclíkovi píchl dvě injekce etylalkoholu. "Chtěli jsme, aby usnul," řekl Vejšický. Brunclíka pak přenesli do zavazadlového prostoru Rybkovy škodovky a víko kufru zatížili cihlami.

Odpoledne začali vyjednávat o výkupném s Brunclíkem starším, ale nedařilo se to, jak si naplánovali. Odešli tedy na noční směnu a zřejmě během této noci oběť zemřela udušením. "Byl to brutální a trýznivý způsob usmrcení," řekla krajská státní zástupkyně Renáta Vesecká.

O den pozdějí, 24. září, pak Brunclík starší poslechl příkazu únosců a vyhodil z okna jedoucího vlaku 2,5 miliónu korun, Vejšický s Rybkou peníze sebrali a pohřbili svou oběť. Kriminalistů trvalo více jak měsíc, než Rybku s Vejšickým dopadli. Jeden z nich je pak dovedl na místo v lesním porostu mezi Vysokým Mýtem a Hrušovou na Orlickoústecku, kde Brunclíkovo tělo zakopali.

U zadržených mužů našli policisté podstatnou část výkupného. Proces by měl vyvrcholit ve středu, pachatelům hrozí 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest.