Podle žalobkyně se vražda odehrála letos 15. ledna kolem osmé hodiny ranní v Janovicích n. Úhlavou na Klatovsku. Žalovaná v podnapilém stavu devětkrát udeřila ostřím sekery do levé strany hlavy spícího Rudolfa Mašáta. Pak sama zavolala na linku 158 a nahlásila vraždu. Před soudem odmítla vypovídat.

Jak vyplynulo z jejích výpovědí v přípravném řízení, před třemi lety odešla od svého manžela, protože hodně pil a bil ji. Bydlela po podnájmech až nakonec přijala nabídku poškozeného, aby se přestěhovala do jeho domku. Mašátovi odevzdávala všechny své peníze, vařila, starala se o dobytek. Jak přiznala, nebyl mezi nimi dobrý vztah, údajně ji neustále sekýroval.

Výpadku paměti znalci nevěří

"Nic nebylo dobře, všechno jsem dělala špatně...vypadal jako hodný člověk, ale žít se s ním nedalo," uvedla. Vyučená prodavačka se tak raději uchylovala k alkoholu, který byl jejím prokletím. Dvakrát se podrobila protialkoholickému léčení - bez výsledku. K inkriminovanému dni uvedla, že mohla ono ráno vypít zbytek krabicového červeného a pak také bílé víno z pet lahve.

"To jsem posnídala, šla jsem nakrmit dobytek....klíčové věci si ale nedokážu vybavit...všechno nasvědčuje tomu, že jsem to udělala já..." připustila žena, která se se svou obětí seznámila v dobřanské psychiatrické léčebně, kde ona byla na protialkoholním, Mašát pak se svou schizofrenií.

Podle znalců Šťastná netrpí žádnou duševní chorobou a v době činu byly její rozpoznávací schopnosti plně zachovalé, ovládací díky alkoholu mírně snížené. Potvrdili její závislost na alkoholu, která však nebyla v příčinné souvislosti s vraždou. Odmítli, že by se mohlo v jejím případě jednat o tzv. alkoholické okénko. Jak uvedli, její obhajoba ztrátou paměti se jeví jako účelová. Motivací přitom zřejmě byla nepříznivá životní situace, nepřiměřené prožívání vztahu a vzrůstající odpor vůči poškozenému. Znalci ale naznačili, že její převýchova je nadějná. Rozsudek je očekáván ve středu.