"Po předchozí hádce a výhrůžkách bodl ženu do hrudníku s úmyslem ji zabít. Byl pod vlivem alkoholu, v krvi měl 1,6 promile," konstatoval ve čtvrtek před senátem Krajského soudu v Hradci Králové státní zástupce Vladimír Prokop.

Lékaři zranění ohodnotili jako velmi těžké, žena by bez rychlé odborné pomoci zřejmě zemřela. Ramšák před soudem vypovídat odmítl, ale z jeho výpovědí před vyšetřovatelem vyplývá, že jeho verze je jiná. "Přišel jsem z restaurace, kde jsem vypil asi čtyři piva a dva panáky. Byl jsem v obýváku a slyšel jsem křik z kuchyně. Když jsem tam přiběhl, manželka krvácela. Utíral jsem ji a krve bylo tolik, že jsem nezjistil, ve kterém místě je zraněna. Pak přijela záchranka, kterou přivolal syn," řekl na policii.

Muž recidivista, žena zase pila

Muž má za sebou vícero odsouzení. Roku 1977 dostal například 6 měsíců za ublížení na zdraví a o čtyři roky později 3 léta za napadení nožem. Roku 1987 jej soud potrestal čtyřletým trestem za pohlavní zneužití vlastní dvanáctileté dcery, v roce 1993 dostal 8 let vězení za obdobný skutek, jehož se dopustil na své druhé dceři, když jí bylo čtrnáct let.

"Dcera i manželka si to na mě vymyslely, aby mě dostaly do vězení," komentoval svá odsouzení Ramšák. Jeho žena byla v obci známá tím, že se ráda napila alkoholu. "Je to pár dní, co jsem ji viděla ležet opilou na zastávce autobusu," vypověděla ve čtvrtek jedna ze svědkyň. Ramšáková mívala období, kdy se nezdržovala doma. "Toulala se. Neukázala se doma třeba tři měsíce," připustil Ramšák.

Důležité svědectví přinesl lékař pardubické záchranky Martin Hrbáč. Byl to on, kdo v kritický den přijel se sanitkou do Zdechovic a Heleně Ramšákové zachránil život. "Byl jí z dechu silně cítit alkohol. Řekla mi, že ji bodl manžel, když se mu přiznala, že utratila všechny peníze. Obžalovaný pak přišel do místnosti, byl evidentně podnapilý, vyhrožoval, že jí stejně zabije, a přiznal se mi, že ji bodl," prohlásil lékař. Soud pokračuje v pátek.