Soud vyhověl odvolání mladíků, kterým se domáhali překvalifikování z vraždy pouze na loupež. Podle soudců nebyl mužům prokázán předem připravený úmysl zabít.

Hrůzná událost se stala loni 28. září v Javorníku, kdy obžalovaní po předchozí domluvě, notně posilněni alkoholem, vnikli na soukromý pozemek rodinného domu, ze kterého vylákali jeho majitele Miroslava Nesrstu. Následně jej porazili na zem a nejméně desetkrát kopli do hlavy, až zůstal nehybně ležet. Způsobili mu závažná poranění hlavy, v důsledku kterých 13. listopadu zemřel.

Bezprostředně poté vnikli do domu, ačkoli se jim v tom snažila zabránit Nesrstova manželka Eliška (79). Tu rovněž povalili a několikrát kopli do hlavy. Způsobili jí při tom vážná zranění, z nichž se léčila několik týdnů. Poté prohledali dům, z něhož odcizili zlaté šperky v hodnotě 17 740 Kč, loveckou pušku za 4500 Kč a hotovost ve výši 5000 korun. V průběhu kauzy několikrát měnili výpověď, přičemž vzájemně svalovali vinu jeden na druhého.

Nechtěli vraždit

Shodli se jen na tom, že do objektu nevnikli s úmyslem vraždit. Ke stejnému závěru u olomouckého VS překvapivě došla i státní zástupkyně Jarmila Ošlejšková. "Nebylo to prokázáno. Kdyby chtěli vraždit, nenechávali by naživu svědky, zvláště pak, když tito je dobře znali," vysvětlila. "Z důkazů je zřejmé, že do domu nešli s úmyslem zabíjet," řekl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu olomouckého soudu Jaroslav Sukaný a zároveň ocenil profesní objektivnost státní zástupkyně.

"Všechny hodnoty jsou zničené. Co víc k tomu mohu říct," reagovala na verdikt soudců při odchodu ze soudní síně Eliška Nesrstová. "Nemůžeme se z toho vzpamatovat. Takový konec si manžel nezasloužil. Ti mladíci byli navíc naši známí," dodala nešťastná žena.

"Co se stalo, je mimořádně brutální a kruté. Soud však není orgánem msty národa. Nemůže proto akceptovat jeden pohled na věc, byť chápu, že pro lidi zainteresované v této kauze zřejmě je náš verdikt nepřijatelný," zdůraznil ještě předtím Sukaný.