Loni v září po předchozí rozepři bodl zavíracím nožem do břicha svého známého, stejně starého Radka Pavlíka. Způsobil mu tím zranění, jímž byl Pavlík ohrožen na životě a nezemřel jen díky okamžité lékařské pomoci.

Škaryd svůj čin nijak nepopíral. S Pavlíkem se setkal 4. září v havlíčkobrodském baru Mlejn. "Pavlík mě tam začal urážet, že jsem blbej skin, že on už s tím skončil, a křičel, že mi dá přes hubu. Vyzval mě, ať s ním jdu ven a před barem mě napadl pěstí. Pak jsme se tam vrátili a on mě znovu urážel. Já jsem šel ven a čekal na přítelkyni.

Ona vyšla a Pavlík hned za ní, pořád provokoval, já mu odpovídal, že se prát nechci. Šel pořád po mě, byl opilý, agresivní, měl jsem strach, že mě zraní, tak jsem vytáhl nůž, jen abych jej varoval. Jenže Pavlík nepřestal útočit, tak jsem jej v sebeobraně bodl," popsal průběh události Škaryd.

Rvačku vyprovokovala oběť

Pavlík připustil, že to byl on, kdo Škaryda vybídl, aby šel ven a že si to rozdají "na férovku". "Cítil jsem se dost opilý, měl jsem vypito osm až devět piv a k tomu asi pět fernetů," řekl.

Podle jeho verze na něho Škaryd vytáhl nůž už při prvním konfliktu před barem. "Nezpůsobil mi žádné zranění, jenom mi prořízl tričko. Bodl mě až při druhé rvačce. Potom už si jen pamatuju, že jsem se probral v nemocnici, museli mě dvakrát operovat," řekl Pavlík.

Škaryd se s Pavlíkem dohodl na mimosoudním finančním vyrovnání ve výši 20 tisíc korun. Soud Škarydovi uložil úhradu více než 69 tisíc korun za Pavlíkovo léčení.

K mírnému trestu soudci sáhli zejména kvůli řadě polehčujících okolností. Zohlednili zejména to, že Pavlík se snažil Škaryda ke rvačce aktivně vyprovokovat a napadl jej jako první. Uznali i Škarydovu účinnou lítost, doznání, spolupráci při vyšetřování i ochotu k finančnímu vyrovnání. "Mohli jsme tedy uložit nejmírnější možný trest," řekl předseda senátu Jiří Mádr.

Verdikt se stal pravomocným, neboť žaloba i obhajoba se vzdaly práva na odvolání. "Jednání, kterého se obžalovaný dopustil, je samozřejmě velmi nebezpečné, vždyť jde o trestný čin pokusu vraždy. Je tam ale mnoho polehčujících okolností a on má všechny předpoklady k tomu, aby se napravil, i když trest nevykoná ve vězení. Je to mladý člověk a myslím, že takovým lidem je třeba dát šanci," komentoval rozsudek státní zástupce Milan Vacek.