Jenomže majitel domu, čtyřicetiletý podnikatel Vladimír Lipper, lapku na střeše přistihl. "V pondělí ráno kolem šesté hodiny mě probudily dcery s tím, že slyší šramot. Vyběhl jsem v pyžamu a v pantoflích ven. Dva chlapíci se pohybovali na střeše. Když mě uviděli, tak jeden stačil seskočit a utéci. Druhý tam zůstal," popisoval Lipper, co předcházelo pozdějšímu konfliktu.

Sto třicet kilogramů vážící podnikatel se pak na zloděje obořil. "Nejdříve jsem se ho ptal, co tam dělá. Na to mi vyjukaně odpověděl, že si bere měď. Zařval jsem na něho, aby slezl ze střechy. Nejdřív se vykrucoval, že ho bolí kotník a že nemůže skočit dolů. Když jsem se mu nabídl, že mu ze střechy pomohu, sáhl do kapsy pro mobil a křičel, že raději sám zavolá policisty a nesleze, dokud nepřijedou. Viděl, že jsem rozčílený a že by jich asi pár schytal," líčil další sled událostí Vladimír Lipper.

Ani na okamžik zloděj na střeše neváhal a vytočil z mobilu tísňovou linku 158. "To je jasný, že by dostal. Pro mě je lepší, když ho chytnu a rozbiju mu hubu, než když ho dostane policie. To skončí maximálně přestupkem, který nemá ten správný výchovný účinek. Taky se mu vůbec dolů nechtělo. Policisté byli pro něho vysvobozením," dodal jedním dechem.

Slíbil, že škodu odpracuje

Muži v uniformách dorazili na místo asi za deset minut a mladíka odvezli na služebnu k sepsání protokolu. Když už byl pod ochrannými křídly policistů, pustil se s mužem, kterého chtěl okrást, do diskuse.

"Zajímalo mě, proč to dělá. Chlubil se, že za metr čtvereční dostane ve výkupu šedesát korun a že mu to na stačí na cigarety. Ještě v doprovodu policistů jsem mu dal na sebe telefonní kontakt s tím, aby si přišel škodu odpracovat. Byl uctivej, děkoval, že zavolá hned. Už se neozval, zřejmě ho strach přešel a otrnulo mu. Člověk nemá čas ho někde honit ve městě, nemá to ani smysl," uzavřel podnikatel.

Zkušení policisté nad případem nevěřícně kroutili hlavou. "To jsem za svou dlouholetou praxi nezažil, aby si zloděj přímo na místo činu na sebe zavolal policisty. Musel mít z toho poškozeného pořádný strach," řekl šéf chebské kriminálky Jiří Vopálenský.