Advokát tvrdí, že líčení s jeho klientem u obvodního soudu pro Prahu 2 je nezákonné. Poukazuje přitom na rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce o předání princova stíhání do Kataru. Hlavní líčení bude pokračovat až 5. května. Soud tedy může mezitím zapůjčit spis případu městskému soudu, aby mohl o Lžičařových námitkách rozhodnout.

Spis by měl k městskému soudu dorazit podle ředitelky správy obvodního soudu Heleny Liprtové během středy. Verdikt, který bude pro obvodní soud závazný, lze přitom očekávat už v průběhu příštího týdne. "V obdobných případech je lhůta zhruba v rozsahu sedmi dnů," řekl Právu místopředseda Městského soudu Luboš Vlasák.

Rozsudek nad as-Sáním přitom nepadne dříve než 19. května. "Doufám, že městský soud rozhodne co nejdříve. Pokud by tento protiprávní stav trval déle, zvažovali bychom i ústavní stížnost," uvedl včera Lžičař s tím, že v řízení podle něj nelze pokračovat. "Rozhodnutí ministra o předání prince do Kataru je pro soud závazné," řekl právník.

Soudkyně však ministerskému stanovisku vzdoruje a tvrdí, že takovému rozhodnutí musí předcházet návrh soudu. Naznačila, že bude v procesu pokračovat, pokud městský soud nebude mít jiný názor.

Dívky byly s penězi spokojeny

Za zavřenými dveřmi už před soudem v pondělí odpoledne vypovídalo šest zneužitých dívek. "Potvrdily, že za as-Sáním do bytu docházely a měly s ním pohlavní styk," informoval Lžičař. Všechny přitom podle něj uvedly, že za princem chodily dobrovolně a nikdo je k ničemu nenutil.

"Motivovaly je peníze a různé dárky, které jim můj klient dával," uvedl Lžičař. Pokud Městský soud do té doby nedá zapravdu postoji ministerstva spravedlnosti a obhajoby, bude v květnu líčení pokračovat výslechy dalších dívek a znalců.

Ještě v lednu předání nemožné

Postupem ministerstva spravedlnosti ve věci předání trestního stíhání šajcha Hamada A. as-Sáního se nyní zabývá také policie. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová jí totiž dala pokyn, aby okolnosti verdiktu prověřila. "Objevila se tam jistá pochybení," řekla před časem Právu bez dalších podrobností Benešová.

Policie bude muset prověřit i trestní oznámení, které na ministra spravedlnosti Pavla Němce v této souvislosti podal nezávislý publicista Jan Šinágl. "Na postupu Němcova úřadu je podezřelé zejména to, že ještě koncem ledna ministerstvo v korespondenci považovalo předání případu za téměř nemožné. Například v dopise ministerstvu zahraničních věcí označil Němcův náměstek Roman Polášek předání případu za téměř vyloučené, protože obžalovaný i svědci pobývají na českém území.

Jednání ministerstva je poněkud záhadné

Stejně argumentovala i předsedkyně senátu Křikavová. Sám Němec v lednu v dopise katarskému nejvyššímu státnímu zástupci napsal, že do případu nemůže nijak zasahovat, a odkázal ho na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2.

"Šlo o to, že v té době nebylo ministerstvo v této věci kompetentní," řekl Právu Němcův mluvčí Petr Dimun s odkazem na příslušný paragraf trestního řádu, který říká, že ministerstvo do věci smí vstoupit až po podání obžaloby. Ta k obvodnímu soudu dorazila 31. března, ale už předtím se Němec případem zabýval.

"V lednu na dotaz ministerstva zahraničních věcí vzkázal, že by byl o předání ochoten uvažovat v případě, že by katarská strana zaručila pokračování princova stíhání," připustil Dimun. Takové ujištění z Kataru přišlo 23. března a začátkem dubna pak ministr rozhodl o předání případu. Podle soudu si však k tomu ani nevyžádal spis. Křikavová navíc tvrdí, že Němcovo rozhodnutí padlo na základě katarských podkladů, které obsahovaly řadu vad.