Ten se tak vzepřel rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Němce o předání šajchova stíhání katarským úřadům. Je však pravděpodobné, že i přes postoj ministra as-Sání před českým soudem stane, líčení totiž začíná už v pondělí.

"Podal jsem proti zamítnutí propuštění z vazby stížnost, protože jsem přesvědčený, že ministrovo rozhodnutí je pro soud závazné a důvody vazby tak pominuly," řekl včera Právu as-Sáního obhájce Josef Lžičař.

Zároveň uvedl, že podal k městskému soudu také návrh, aby celý případ Obvodnímu soudu pro Prahu 2 odňal pro jeho podjatost. "Jestliže soudkyně řekla, že nebude respektovat rozhodnutí ministra, nelze očekávat spravedlivý proces," odůvodnil tento krok obhájce.

Soudkyně Monika Křikavová, která má případ na starosti, tento týden uvedla, že jediným orgánem, který je oprávněn předání za hranice navrhnout, je soud. "Ministerstvo zde funguje jen jako jakási servisní organizace, která zprostředkuje komunikaci," nechala se slyšet Křikavová.

Senáty jsou dva, spis jen jeden

"O stížnosti bude soud rozhodovat i s přihlédnutím ke stanovisku ministra, které je nezpochybnitelné. Zatím jsme však neobdrželi spis, do té doby, než ho budeme mít, nemůže senát zasednout," řekl Právu místopředseda městského soudu Bohuslav Horký.

Rozsáhlý spis v tuto chvíli leží u obvodního soudu a s největší pravděpodobností tam ještě nějaký čas zůstane. "Na pondělí 25. dubna jsem totiž nařídila hlavní líčení," uvedla Křikavová. Pravděpodobnost, že by se as-Sání dostal do Kataru ještě před začátkem soudu, je tak minimální.

"Zatím počítáme s tím, že princ před soudem stane. Je ale stále možné, že líčení v pondělí vůbec nezačne. Podal jsem totiž návrh na jeho odročení, protože můj klient nedostal obžalobu přeloženou do rodného jazyka, na což má ze zákona nárok," řekl Lžičař.

O předání as-Sáního stíhání katarským úřadům rozhodl ministr Němec po dlouhodobém vyjednávání s katarskou stranou. Ta se zaručila, že případ nezamete pod stůl a bude v něm nadále pokračovat.

Soudkyně Křikavová však v odůvodnění svého odmítavého postoje uvedla, že soud nedostal do ruky přesvědčivé důkazy o tom, že činy, za které je u nás člen katarské královské rodiny obžalován, jsou trestné i v jeho rodné zemi.