Vše začalo v roce 2004, kdy středočeská policie nakoupila 18 vozů Ford Mondeo za 12,5 miliónu korun pro dálniční oddělení. Policisté Petr Šlechta a Miloslav Černý před novináři komentovali nadstandardní výbavu vozů - pozastavili například nad drahou audio sestavou či koženými sedačkami, které jsou podle jejich názoru naprosto nevhodné, neboť výstroj na opasku je naprosto zničí.  

Podle ředitele středočeské policejní správy oba zaměstnanci neplnili základní povinnosti policisty a oba je potrestal - jednoho důtkou, druhému snížil plat. Nadřízený Stanislav Huml se jich zastal a protestoval proti jejich potrestání. Za to byl loni na jaře degradován.

Všichni tři policisté se proti trestům odvolali v rámci policie, ale stížnost byla policejním prezidentem Jiřím Kolářem zamítnuta. Mluvčí policie Blanka Kosinová upozornila, že u policie je přesně stanoveno, kdo smí podávat  informace médiím. Podporu všem třem mužům naopak vyjádřily policejní odbory. Všichni tři policisté se proto obrátili na soud a v úterý byl v případě Petra Šlechty vynesen rozsudek - Městský soud v Praze zrušil policejním prezídiem potvrzené snížení platu. [celá zpráva]

Huml opět píše ministrovi

Huml se na základě rozsudku obrátil přímo na ministra vnitra a to otevřeným dopisem. Potrestaní žádali ministra vnitra o zásah již v době ministrování současného premiéra Stanislava Grosse, ale tehdy odpověď nedostali.

"Vnitřní předpisy policie jsou nutné. Nesmějí však překročit stín Ústavy. Management to má znát a ne se nechat poučovat od svých podřízených prostřednictvím soudu. Pokud tomu tak je, svědčí to o velmi slabém právním vědomí vrcholového managementu policie a to je tragédie," napsal dnes Huml Bublanovi.

Otevřený dopis Stanislava Humla
ministru vnitra najdete zde

"Působí to celé dojmem, že z policistů chce někdo vychovat roboty. Lidi bezmezně poslušné (k tomu se musí bát),  bez vlastního názoru a odvahy. To je však zcela v rozporu s tím, jaké lidi policie potřebuje. Přemýšlivé, statečné, aktivní a ambiciózní," soudí šéf středočeské dopravky.

"Tady nejde o exces, kdy někdo chybně rozhodl ve stresu nebo časové tísni. Oni nad tím dlouho přemýšleli než rozhodli a ignorovali můj návrh na netrestání, který byl odůvodněn stejně jako rozsudek soudu. Dokonce měli tu drzost mě za to potrestat. Bude někdo za toto zneužití moci brán k odpovědnosti, pane ministře?" uzavřel Huml.

Otevřený dopis, který Huml zaslal služební cestou, ještě do ministrovy kanceláře nedorazil. Ministr Bublan se s obsahem dopisu dosud neseznámil, proto na něj nemůže reagovat, uvedla ve středu odpoledne ministrova mluvčí Radka Kovářová s tím, že Bublan je od rána na zasedání vlády.