Navíc nesmí tři roky působit v bezpečnostních složkách, městu zaplatí téměř padesát tisíc korun a dvěma poškozeným dalších čtrnáct tisíc.

Radzik loni na konci prosince slíbil jedné ženě přijetí do městské policie, ovšem nejprve musela zaplatit jako zálohu na kurs 7 100 korun. Přitom moc dobře věděl, že kurs nebude a peníze využije pro sebe. Totéž zopakoval u dalšího zájemce.

"Když se naskytla taková příležitost, tak jsem odešel z armády a těšil se, jak od dubna nastoupím jako strážník v místě bydliště," vylíčil před soudem nešťastný 32letý podvedený muž . Požadovaný poplatek za kurs okamžitě zaplatil a spokojil se s vysvětlením, že se tak město jistí proti útěku absolventů kursu jinam.

Jaké však bylo jeho překvapení, když se záhy z médií dozvěděl o zahájení policejního vyšetřování velitele. "Ještě mi volal, že na něj chtějí kolegové ušít boudu. Ale dal jsem si schůzku s frenštátským starostou a ten mi vše vysvětlil," povzdychl si svědek a nešťastně dodal: "Kvůli Radzikovi jsem opustil dobře placenou práci v armádě a nyní dělám špatně ohodnoceného skladníka. Kdybych to věděl, nikdy bych neodešel."

Bral peníze, kde se dalo

Radzik ale měl na kontě i další lumpárny. Přes třicet tisíc korun vybraných na pokutách zpronevěřil, poté za pět tisíc zastavil služební digitální fotoaparát, který měl dvojnásobnou hodnotu. V lednu si nechal osm tisíc určených na provozní výdaje policie a k dovršení všeho tvrdil, že přes 27 tisíc korun odevzdal na pokladně a jako důkaz ukázal falešný doklad s padělanými podpisy.

"Všechno uznávám. Nevím, proč jsem to udělal, šlo o zkratkovité jednání. Je mi to líto," řekl Radzik. Fotoaparát prý už vrátil a s městem se chce dohodnout na splátkovém kalendáři. Soudce vzhledem k jeho přiznání i předchozí bezúhonnosti vynesl trest v půlce možné sazby. Protože se obžalovaný i státní zástupce vzdali odvolání, nabyl rozsudek právní moci.