Zneužívání a znásilňování trvalo podle obžaloby od podzimu 2003 do začátku minulého roku. Augustin Holub, kterého znalec charakterizuje jako pedofila se sklony k sadomasochismu, je ve vazbě od začátku července minulého roku.

Informace o znásilňování chlapců vypluly na povrch před rokem, kdy ředitelka zvláštní školy poslala problémového žáka čtvrté třídy na psychologické vyšetření. "Obnažuje se před spolužačkami, osahává děvčata. Spolužákům dává pusu na tváře, poplacává je po zadku a osahává je," napsala mimo jiné ředitelka školy psycholožce.

V rukou odbornice se pak chlapec rozpovídal. Řekl, že nedaleko stadiónu se stýká s mužem, který ho pak vodí do nedalekého lesíka a tam mezi nimi dochází k sexuálním hrátkám. Obžalobě se podařilo prokázat tři skutky, v jejichž popisu se hovoří o orálním sexu, pokusech o anální pohlavní styk a v jednom případě i o zmíněném svazování.

Znásilnění za dvacet korun

"Jako odměnu jsem od toho pána dostával dvacet korun," řekl zneužívaný chlapec. Kriminalisté pak byli překvapeni, že z neznámého muže se jim postupně vyklubal vysokoškolsky vzdělaný muž, dlouholetý technik rožnovské Tesly, který se dlouhou dobu angažuje v mládežnickém hokeji.

V trestním rejstříku už má jeden zápis za podobnou trestnou činnost z druhé poloviny 90. let. Tehdy však vyvázl jen s podmíněným trestem a nařízenou ambulantní léčbou. Obžalovaný před kriminalisty stejně jako u soudu odmítl vypovídat. Pouze řekl, že se ke všemu přiznává a je mu líto, co se stalo.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný, ale i státní zástupce Alois Dlouhý si vzali lhůtu na rozmyšlenou. "Navrhoval jsem přísnější trest, a tak ještě zvážím odvolání. Obžalovaný zasáhl do zájmu společnosti na nerušeném vývoji dětí," řekl Dlouhý. 

"Chci se omluvit rodičům a příbuzným. Nechtěl jsem nikomu ublížit. S dětmi jsem pracoval hodně dlouho, třináct let jsem pískal hokej a předtím jsem byl pionýrským vedoucím. Nikdy jsem neměl problémy, teprve v poslední době jsem v sobě objevil tu úchylku. Byl jsem za ni už jednou odsouzen a bylo mi nařízeno ambulantní léčení. Teď bych se chtěl léčit v ústavu," řekl prošedivělý muž se slzami v očích.