Pětadvacetiletý Deleman si loni v Praze tipoval na poštách muže starší 80ti let, kteří si vyzvedávali důchod. Poté je sledoval a brutálně napadal. Dva z nich to nepřežili, přitom nejvyšší částka, kterou pachatel získal, byla cca 10 000 korun.

"Vraždit jsem rozhodně nechtěl, svých činů lituji," prohlásil Deleman u soudu. Své zločiny nijak nepopíral a omlouval je svou minulostí. Narodil se prý v rodině alkoholika a matka ho umístila do dětského domova.

Byl mimořádně brutální

Loni v květnu se například pověsil na paty čtyřiaosmdesátiletému muži a trpělivě ho doprovázel po nákupech tak dlouho, než starý muž zamířil domů.

"V prostorách domu ho napadl pěstí a holí tak, že mu způsobil mnohočetné zlomeniny kostí na obličeji a krvácení do mozku," uvedla žalobkyně Jaromíra Biolková. Zbitému důchodci vzal 7200 korun a z místa zmizel. Napadený muž 14 dní poté v nemocnici zemřel.

Přepadení a vraždy mu vynesly padesát tisíc

Podobný scénář se opakoval i loni v červnu v Bartolomějské ulici. Tentokrát jeho útok nepřežil čtyřiasedmdesátiletý důchodce. Podle obžaloby Deleman napadl další tři muže, kteří naštěstí násilí přežili. V posledním, šestém případě, stihla zasáhnout policie.

Deleman pak na policii vysvětloval, že loupeže ho značně psychicky zatěžovaly. "Vždycky jsem si musel vzít prášky, měl jsem stresy a viděl jsem duchy," uvedl. Medikamenty mu obstarával jeho otčím.

Deleman si podle obžaloby přepadáváním přišel na necelých padesát tisíc. Staré muže v metropoli trápil od února do června loňského roku.