Václav Jílek měl jako šéf oddělení hlídkové služby policie loni v Praze 1 fyzicky napadnout dvě bulharské prostitutky. Tvrdili to jeho podřízení, on sám vše popřel. Nikoho prý nenapadl, jen "pouštěl hrůzu".

"Obžalovaný se trestných činů dopustil v přítomnosti dvoučlenné policejní hlídky, k jejichž výkonu služby se přidal. Ti o jednání svého nadřízeného učinili záznam. Tím vše vyšlo najevo," sdělil Právu začátkem ledna vyšetřující žalobce Michal Zachystal. "Je stíhán na svobodě a podal si žádost o odchod z policie," dodal.

Jílek se podle obžaloby loni v říjnu vydal se dvěma mladými policisty na kontrolu do centra Prahy. Když na Václavském náměstí narazil na dvě bulharské prostitutky, nejdříve je začal urážet a potom tahat za vlasy a kolenem kopat do hýždí. Jednu z nich naložil do auta a odvezl na náplavku k Vltavě u nemocnice Na Františku. Tam ji podle svědectví jeho kolegy vytáhl z auta a zkopal.

Krátce nato potkal další dvojici Bulharek, u kterých si počínal stejně. Tentokrát ale jednu z nich odvezl na Žižkov, kde ji odtáhl z dohledu policisty v autě. Ten už jenom slyšel výkřik a viděl, jak žena utíká pryč.

Začínající policisté prý byli šokováni

Dva mladí policisté, jeden z nich ještě studoval policejní školu, byli jednáním nadřízeného tak překvapeni, že se proti němu na místě ohradili a po návratu na stanici věc oznámili vedoucímu. Inspekce ministra vnitra incident prověřila a navrhla stíhání.

"Připouštím, že na ně pouštím hrůzu, ale odmítám, že bych je napadal," řekl Jílek. Prostitutky prý sice odvezl mimo centrum, ale jenom proto, aby plnil pokyny nadřízených, vytlačovat prostituci z centra Prahy. Důrazně ho prý k tomu vybídl ředitel policie Prahy 1 poté, co se prostitutky na nočním Václavském náměstí nabízely i jemu.