Skupina nadšenců, kteří od roku 1993 obnovují historickou trať Velké Březno - Zubrnice - Úštěk, už také objevili koleje nařezané autogenem. Obnovitele historické trati to velmi trápí, protože zloději dostanou za ukradené díly pár korun, ale pro železnici je to často nenahraditelná ztráta.

Nejlepší ochranou proti zlodějům by podle Kašpara bylo obnovení provozu na celé trati. Kdy to ale bude, si zatím netroufl odhadnout. Trať, která měří necelých 20 kilometrů, byla postavena v roce 1890. Již v roce 1978 byla kvůli malému provozu uzavřena. O patnáct let později začala skupina převážně ústeckých příznivců železnice s její obnovou.

Členové zubrnického železničního sdružení věnovali od té doby bezpočet hodin volného času obnově trati a budování Malého železničního muzea v Zubrnicích. Podařilo se jim za tu dobu obnovit zhruba šestikilometrový úsek z Velkého Března do Zubrnic. Zatím lze tuto část trati využívat jen pro stavební dopravu.

Železnici obětují vše, stát to neuznává

I přes nepříznivé sobotní počasí pokračovala parta nadšenců a jejich rodinných příslušníků v čištění na trati v úseku Zubrnice - Úštěk. Všichni věří, že k rozvoji turistiky v této oblasti může vedle známého zubrnického skanzenu pomoci i muzeální železnice. Kromě zlodějů kovů ztrpčují železničním nadšencům život prý i státní úředníci. Trať totiž patří státu, který ji chce prodat za několik miliónů korun. Na to ale nemá sdružení peníze. Protože mu trať nepatří, nemůže ani požádat o peníze na její rekonstrukci třeba Evropskou unii.

"Chtěli jsme ji získat za symbolickou cenu, ale nepochodili jsme. A to přesto, že za uplynulá léta jsem při rekonstrukci trati vytvořili dílo v hodnotě zhruba pět miliónů korun," poznamenal Kašpar. Na počátek července připravuje spolek Zubrnické muzeální železnice již třetí ročník mezinárodního setkání historických drezín a jiných kuriozit na kolejích.

Požádali jsme o příspěvek krajský úřad a věříme, že ho na tuto akci dostaneme, podotkl Kašpar. Naposledy se drezíny sjely do Zubrnic v roce 2002. Během jednoho víkendu se na ně přišlo podívat na 3000 lidí.