"Zatím nevyloučili ani cizí zavinění, to s jistotou vyvrátí až nařízená soudní pitva," řekla Právu mluvčí českobudějovické policie Alena Toningerová. Uvedla, že policisty přivolal na místo jeden ze studentů univerzity hodinu po pondělní půlnoci.

"Oznámil nám, že třiadvacetiletá dívka vyskočila z okna a leží mrtvá na trávníku. Přivolaný lékař již jen konstatoval smrt v důsledku mnohočetných poranění," upřesnila mluvčí.

Studenti koleje K 4, kde dívka žila, jsou z tragédie otřeseni. Její spolubydlící i kamarádky ze stejného patra koleje v úterý dopoledne vzpomínaly na chodbě se slzami v očích na předešlý tragický večer a dohadovaly se o tom, proč se dívka z Humpolce rozhodla skočit, nebo jak mohla z okna vypadnout.

Podle kamarádek měla psychické problémy

"Určitě měla nějaké problémy. Chodila často zvracet a zhubla až na padesát tři kilo. Proto jsme také kontaktovaly kolejní psycholožku. Vůbec to nechápu," uvažovala spolubydlící dívky.

V pondělí večer seděly studentky na chodbě a v sedmi lidech popíjely asi dva litry vína. "Dlouho s námi už neposeděla. Měla i výbornou náladu, tak jako dříve, než začaly její problémy. Moc tady s námi v poslední době nebyla, často jezdila k rodičům do Humpolce. V deset hodin volala svému příteli a pak si šla lehnout. Asi o tři hodiny později jsme jí chtěli probudit. Našly jsme však už jen otevřené okno," popisovala tragické okamžiky další z kamarádek.

Otřesené studentky se v panice běžely podívat dolů. "Už to bylo zbytečné. Byla mrtvá," krčila se zármutkem rameny jedna z nich. Podle dívek trápily posluchačku pátého ročníku oboru národní škola - angličtina i dvě scházející zkoušky, nejvíc ta z tělocviku. "Ale důvod k sebevraždě to rozhodně nebyl," je přesvědčená jedna ze spolubydlících.

To, že by dívka mohla z okna vypadnout, však téměř popíraly. Nebyla prý tak vysoká, aby i přes poměrně nízký parapet přepadla. Mluvčí Jihočeské univerzity Hana Bumbová zdůraznila, že se jedná o zcela výjimečný případ. "S ohledem na průběh jejího studia a skutečnost, že v únoru složila část státní zkoušky, vylučujeme jako důvod studijní problémy," sdělila.