"Falešní obchodní zástupci se začali v masovější míře objevovat v loňském roce," uvedl ve středu Petr Barák z České bankovní asociace (ČBA). Dodal, že banky evidují desítky případů, kdy se falešní obchodní zástupci snaží od lidí vylákat údaje o jejich bankovních účtech či kartách.

Nejrozšířenějším bankovním podvodem ale podle něj zůstává zneužití osobních dokladů. Barák se domnívá, že jejich padělání podvodníkům usnadňuje například velký počet vzorů občanských průkazů, z nichž některé nemají téměř žádné ochranné prvky.

Lidé se také často pokoušejí podvádět, když žádají po bance úvěr. "Největší počet podvodů registrujeme u žádostí o poskytnutí spotřebitelských úvěrů - konkrétně jde o předložení padělaného potvrzení o výši příjmu. Rovněž došlo k mírnému nárůstu neautorizovaných výběrů či převodů finančních prostředků, respektive pokusů o ně, na základě odcizených či padělaných osobních dokladů," řekl Právu Pavel Hejzlar z tiskového odboru ČSOB. Ta v loňském roce zaznamenala celkem 181 podvodů, v roce 2003 jich přitom evidovala 127.

S rozvojem bankovních služeb dorazily do Česka už i náročnější podvody. Patří mezi ně i takzvaný phishing a skimming. První případ phishingu (rybaření) se v ČR objevil na začátku loňského roku. Podvod se šířil jako email od kartové společnosti Visa. Jeho zasilatel vybízel lidi k vyplnění dotazníku, kde se ptal na číslo karty, její platnost i na PIN. Vše pod falešnou záminkou, že Visa údaje potřebuje kvůli podezření na zneužití karty.

Ostražitost při výběrech z bankomatu je nutná

Současně se loni zvýšil i počet krádeží peněz z kont přes bankomaty. Podle policie je velice pravděpodobné, že za zločiny stojí organizované gangy z východní Evropy. Ty se do kont vloupávají tak, že kopírují bankovní karty pomocí zařízení nainstalovaného do bankomatů.

Vlnu pokusů o zkopírování karet (skimming) loni zaznamenaly všechny největší banky.

"Počet skutečně zneužitých karet tímto způsobem byl však nízký, řádově desítky karet," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková. Podle ní stoupá především počet pokusů o bankovní podvod.

Gangy rabující bankomaty však neustále zdokonalují své metody "Kopírovací zařízení používají v kombinaci s miniaturní kamerou či foťákem umístěné na bankomatech. Pomocí kopírovacího zařízení nahrají údaje z magnetického pásku karty a pomocí kamery či fotoaparátu zaznamenají její PIN, když ho držitel zadává na klávesnici bankomatu," uvedl již dříve Hejzlar. Zloději poté zařízení sejmou a vyrobí plagiáty karet, jimiž platí v obchodech nebo vybírají peníze z dalších bankomatů.

Podle policistů je proto důležité při výběru vždy zkontrolovat, zda na bankomatu není něco podezřelého, nenechat se během transakce vyrušovat a při zadávání PIN zakrýt klávesnici rukou. Že je je obezřetnost namístě dokazují i vynalézaví zloději, kteří užili prášek na pečení. Člověk ho na posypaných klávesách setřel a oni se pak snadno dopátrali zadaného kódu. V zahraničí získávají pachatelé potřebné obtisky také pomocí neviditelné, tepelně citlivé fólie.

Čekání na čipové karty

Stále oblíbeným trikem podvodníků zůstává tzv. libanonská smyčka. Na bankomat přidají jednoduché pouzdro se smyčkou - například z magnetické pásky, která kartu zachytí. Klient se domnívá, že ji bankomat zadržel a odejde pryč. Po jeho odchodu zloděj kartu i se smyčkou pohodlně vyndá. Tento trik získal název podle Libanonců, kteří s ním uspěli v USA na počátku 90 let.

Banky nyní bankomaty častěji kontrolují a věří, že jim v boji proti kopírování karet pomůže čipová technologie. To však může ještě několik let trvat, protože karty budou zatím tzv. hybridní - vedle čipu budou i nadále vybavené magnetickým proužkem, který dnes podvodníci umí bez problémů kopírovat. Teprve časem by měly být všechny karty čistě čipové.